Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Evropske NVO zahtevaju da se odblokira direktiva o jednakom tretmanu

Objavljeno 05.08.2015.

Skoro sve države članice EU podržale su usvajanje planirane direktive protiv diskriminacije na nivou Unije, poznate i kao Evropska direktiva o jednakom tretmanu (European Equal Treatment Directive). Jedino Nemačka se protivi ovoj direktivi, zbog čega je sada na meti nevladinih organizacija i udruženja koja se bore za ljudska prava, koje zahtevaju da se predlog zakona odblokira, javlja portal EurActiv Germany. „Zaštita od diskriminacije zasnovane na seksualnoj orijentaciji ili verskoj pripadnosti je osnovno ljudsko pravo koje još uvek nije adekvatno omogućeno u mnogim zemljama EU“, kaže ovim povodom Selmin Çalışkan, generalna sekretarka Amnesti Internešenela u Nemačkoj.

Postojeća direktiva o jednakom tretmanu je zasnovana na Povelji o fundamentalnim pravima Evropske unije, kojom se zabranjuje diskriminacija na osnovu boje kože, etničke i socijalne pripadnosti. Međutim, organizacije koje su potpisale apel Nemačkoj da odblokira predlog nove direktive upozoravaju da je u mnogim evropskim zemljama i dalje legalno učiniti neki prostor nedostupan osobama sa invaliditetom, odbiti nekom izdavanje stana zbog pripadnosti islamu ili judaizmu, ili nekom odbiti izdavanje automobila na osnovu uzrasta. Ovo su primeri diskriminacije koje bi trebalo da obuhvati novi zakon. „Nemačka vlada prosto prihvata da se osobama sa invaliditetom uskrati pristup poslovnim prostorima, ili da se u hotelu odbije izdavanje sobe gejevima ili lezbejkama“, kaže Kristin Luders, direktorka nemačke Federalne anti-diskriminacione agencije.

Procenjuje se da su nacionalna tela za borbu protiv diskriminacije u mnogim državama EU neefikasna. Još jedan izazov predstavlja to što mnoge žrtve diskriminacije ni ne znaju za postojanje anti-diskriminacionih propisa, ili nemaju mogućnost da ulože žalbu kod odgovarajućih institucija. Na primer, jedno istraživanje Agencije EU za fundamentalna prava pokazalo je da većina Roma i Romkinja nije informisana o postojanju zakona protiv diskriminacije.

Iako Nemačka sama ima napredne i uspešne zakone protiv diskriminacije, ona je ostala jedina država EU koja sprečava pregovore o usvajanju nove direktive o jednakom tretmanu. „Ovde se radi o transformisanju svesti koja je već prisutna kod velikog dela populacije, a koju treba pretvoriti u konkretne zakone: svesti o tome da jednak tretman nije privilegija za ’jednakije’, već se odnosi na sve“, rekla je ovim povodom Ulrike Lunaček, predstavnica delegacije Zelenih u Evropskom parlamentu, i dodala da bi direktiva davno bila usvojena da je odluka na Evropskoj komisiji i EP. „Ako Nemačka konačno prestane da se protivi i pruži podršku direktivi, to će biti pozitivan znak za druge države, a takođe će i smanjiti nivo diskriminacije prema nemačkim građanima/građankama u drugim državama EU.“

Ovde možete pročitati saopštenje Evropskog ženskog lobija o direktivi o jednakom tretmanu.

Izvor: Mreža za Evropski ženski lobi

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]