Piše: Ksenija Graovac (Blog o socijalnom uključivanju)
Moglo je biti i fandejzing FT. filantropija. Jer jedno ne ide bez drugog. Filantropija je davanje za opšte dobro, a fandrejzing prikupljanje sredstava, koje se može definisati i kao “primenjena filantropija“. Vama treba novac koji biste upotrebili za aktivnosti svoje organizacije, neko želi da vam taj novac donira. Kako sve možete da donirate u Srbiji?
Možete da čekate red u pošti ili banci, ili, u zavisnosti od banke, uplatite ga elektronski. Tek ponekoj većoj ili poznatijoj organizaciji možete sredstva da uplatite online, što bi rekli „klikom na adekvatno dugme“. Možete da pošaljete SMS, mada bi to trebalo uraditi više puta, ne samo kada vidite spot na televiziji, jer organizacije koje su uspele da obezbede SMS broj, možda baš i nemaju sredstava da plate snimanje i emitovanje spota (a to vam je, neretko, skup sport). Možete da pronađete kutiju za doniranje i spustite koji dinar. Možete da… Možete, zapravo,mnogo toga, ali će vaša volja da budete filantop voditi bitku sa nedostatkom mehanizama za doniranje.
Ne postoji zakonska prepreka da više organizacija koristi opciju online doniranja, ili da vam banka odobri da se sa vašeg računa, svaki put kada primite neka sredstva, određeni iznos odvoji za nekoga kome želite da pomognete. Ali se do toga teško stiže… Svi znaju da je moguće, ali još nije „zaživelo“. Organizacije civilnog društva radije koriste tradicionalne donatore, preskačući moguće izvore sredstava u svojoj neposrednoj okolini. Ko sve ne zazire od onih koji zvone na vrata, šalju pisma, organizuju ulične akcije, pišu i-mejlove, prodaju rukotvorine? A kada ste sve te ljude poslednji put zaista saslušali? Kada ste na njih reagovali kao što reagujete na informaciju da se u vašim omiljenim prodavnicama priprema rasporodaja? I to pred zatvaranje!
Znate, nema nezavisnog civilnog sektora bez nezavisnih izvora finansiranja. Nema održivih organizacija koje smišljaju sve one sjajne akcije kojima se radujemo – čišćenja, bitke za bebe, prikupljanje novca za operaciju koja će spasiti život, sigurne kuće i banke humanog mleka, bez našeg učešća, bez pokojeg našeg dinara.
Fandrejzing je u redu. Zaista. To je samo pozitivna demonstracija umeća da nekome objasnite zašto vam treba novac, a vama, sa druge strane, pomaže da ostanete povezani sa svetom u kome živite. Da doprinosite promeni svog neposrednog okruženja.
(…)
Tekst “Fandrejzing vs. filantropija” Ksenije Graovac u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.
Napiši komentar