Fond za inovacionu delatnost odobrio je 53 miliona dinara za finansiranje 12 inovativnih projekata preduzeća čiji je cilj suzbijanje efekata pandemije izazvane korona virusom. U kratkom periodu biće razvijeno i dostupno za korišćenje 12 rešenja, poput prvog srpskog respiratora, nove vrste zaštitne maske sa izmenjivim HEPA filterom za višestruku i dugoročnu upotrebu, kabine za dezinfekciju koja je namenjena upotrebi na javnim mestima i lokacijama od interesa, mobilnog pulta za beskontaktno merenje temperature i ručnu dezinfekciju, prenosivih ozonizatora za brzu i bezbednu dezinfekciju objekata od kritičnog značaja…
Po stupanju na snagu vanrednog stanja u Republici Srbiji, u ponedeljak 16. marta 2020. godine, a na inicijativu kabineta Predsednice Vlade Republike Srbije, Fond za inovacionu delatnost je u rekordnom roku pripremio i u utorak, 17. marta, objavio javni poziv. Zbog neophodnosti brzog odgovora na novonastale izazove, poziv je bio otvoren do 24. marta 2020. godine.
I pored kratkog vremenskog perioda, pristiglo je blizu 300 predloga inovativnih projekata, što je pokazalo visok potencijal naših inovativnih preduzeća, ali i značaj finansijske podrške kao još jedne u nizu mera Vlade Republike Srbije za suzbijanje efekata izazvanih pandemijom. Imajući u vidu urgentnost reagovanja, nezavisna Ekspertska komisija Fonda je dala prioritet onim rešenjima za koja je procenjeno da mogu stvoriti najrelevantniji, najbrži i strateški važan odgovor na konkretne probleme. Razvoj lekova i vakcina nisu bili predmet ovog javnog poziva.
Javni poziv je bio namenjen malim i srednjim preduzećima sa već razvijenim prototipovima, proizvodima, uslugama i tehnologijama koji mogu biti skalirani u kratkom vremenskom periodu i postati dostupni za primenu u suzbijanju posledica nastalih pandemijom. Iznos podrške po pojedinačnom projektu je do 6 miliona dinara.
Fond za inovacionu delatnost se zahvaljuje svima koji su se u rekordno kratkom roku odazvali ovom javnom pozivu i podelili i stavili na raspolaganje ideje, rešenja i resurse za suzbijanje efekata pandemije i time pokazali spremnost da brzo reaguju u kritičnim situacijama.
Pregled podržanih projekata
– Voxellab
Naziv projekta: Rapid Supply Chain
Opis: Preduzeće Voxellab nudi rešenje u vidu sistema za brzo 3D štampanje hitno potrebnih delova za mašine i medicinske uređaje.
– CCS Solutions
Naziv projekta: LifeMask
Opis: Preduzeće CCS Solutions razvijaće novu vrstu zaštitne maske sa izmenjivim HEPA filterom za višestruku i dugoročnu upotrebu.
– Metaling
Naziv projekta: UV-C dezinfekcija
Opis: Preduzeće Metaling nudi paletu proizvoda za dezinfekciju prostorija i predmeta korišćenjem ultraljubičastog zračenja.
– SIGMA KULA
Naziv projekta: Proizvodnja dezinfekcionog sredstva na bazi natrijum hipohlorita
Opis: Preduzeće SIGMA KULA radiće na udvostručavanju proizvodnje natrijum hipohlorita kao jednog od najvažnijih dezinficijenasa.
– SmartResearch
Naziv projekta: Automatski uređaj za respiraciju pozitivnim pritiskom
Opis: Preduzeće SmartResearch razvijaće prvi srpski respirator.
– 365ADS
Naziv projekta: Aditus gate
Opis: Preduzeće 365ADS nudi rešenje u vidu kabine za dezinfekciju koja je namenjena upotrebi na javnim mestima i lokacijama od interesa.
– Corten Art
Naziv projekta: Dezinfekcioni tunel i dezinfekciona kabina
Opis: Preduzeće Corten Art ravijaće sistem aerosolne dezinfekcije za upotrebu u industriji i hazardnim sredinama.
– SKV Garant
Naziv projekta: OZON-CARE
Opis: Preduzeće SKV Garant radiće na razvoju prenosivih ozonizatora za brzu i bezbednu dezinfekciju objekata od kritičnog značaja.
– Advertout
Naziv projekta: Airtech med
Opis: Preduzeće Advertout će se baviti proizvodnjom višekratnih zaštitnih odela koja se mogu u potpunosti dezinfikovati.
– Hola Systems
Naziv projekta: Izrada kontrolnog pulta za prevenciju širenja virusa i zaraznih bolesti
Opis: Preduzeće Hola Systems nudi rešenje u vidu mobilnog pulta za beskontaktno merenje temperature i ručnu dezinfekciju.
– Heliant
Naziv projekta: HERMES COVID: Platforma za brzu razmenu poruka u uslovima COVID 19 pandemije
Opis: Preduzeće Heliant nudi rešenje u vidu platforme za brzu razmenu poruka kroz medicinske sisteme u kriznim situacijama.
– Agrounik
Naziv projekta: SURFIX – novi dezificijens sa antiviralnim delovanjem
Opis: Preduzeće Agrounik baviće se razvojem biološkog dezinficijensa sa antiviralnim i antibakterijskim dejstvom.
Izvor: www.inovacionifond.rs
Napiši komentar