Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Fudbalom protiv rasizma

Objavljeno 27.06.2012.

Za više od 100 dečaka i devojčica nije bio važan rezultat, već samo igranje omiljenog sporta sa "bubamarom"

Za više od 100 dečaka i devojčica nije bio važan rezultat, već samo igranje omiljenog sporta sa “bubamarom”

U Novom Sadu održane radionice i fudbalske utakmice kroz koje su učenici osnovne škole “Žarko Zrenjanin” i mališani iz romskih naselja učili o Povelji pravima dece u sportu, a u okviru Nedelje borbe protiv rasizma u Evropi.

U drugoj polovini oktobra širom Evrope obeležava se Nedelja borbe protiv rasizma kroz promociju sporta. I u Novom Sadu, nevladine organizacije “Radovi u toku” i Novosadski edukativni centar, u saradnji sa fudbalskim klubom “Index” i OŠ “Žarko Zrenjanin”, organizovali su aktivnosti kako bi se deca Novog Sada upoznala o različitostima, pravima na bezbedno i razdragano bavljenje sportom, ali i drugim vrednostima koje se promovišu tokom ove sedmice.

Kako kaže Nikola Burić, predstavnik organizacije Novosadski edukativni centar i jedan od koordinatora projekta “Fudbal – inkluzivna igra”, upriličeno je niz aktivnosti sa ciljem da se romska deca integrišu i zajedno sa vršnjacima, kroz igru i učenje, saznaju da je važno učestvovati, a ne i pobediti, da boja kože ne određuje kvalitet čoveka.

Učenici glasali da je za njih najbitnije pravo broj 7 - da se bave sportom bezbedno

Učenici glasali da je za njih najbitnije pravo broj 7 – da se bave sportom bezbedno

– U progame su bila uključena deca uzrasta od šest do 13 godina. U školi “Žarko Zrenjanin” održali smo radionice u okviru koje je 30 učenika upoznato sa Poveljom o pravima dece u sportu usvojenoj u Ženevi 1992.

Novosadskim đacima su predočena sva prava: da se zabavljaju i igraju, da se bave sportom, pravo na beneficije zdrave životne sredine, pravo da budu okružena obučenim i kompetentnim ljudima, na adekvatnu obuku i da slede svoj ritam, da se takmiče sa mladima koji imaju svoju šansu za uspeh, da se bezbedno bave sportom, da imaju pravo na vreme za odmor, kao i ono da imaju svu slobodu da ne budu šampioni, a u mini diskusjima su pravo broj sedam – koje se odnosi na bezbedno bavljenje sportom – izabrali za najvažnije.

Takođe, kako prenosi utiske sa radionice Nikola Burić, đaci su crtežima i porukama izrazili svoje mišljenje o važnosti bavljena sportom  i rasizmu. Izložba ovih radova postavljena je u holu škole.

A u saradnji sa fudbalskim klubom “Liman”, u školskoj sali je održan fudbalski meč u kome su omiljenu igru igrali dečaci i devojčice, njih 45. Na utakmici nije bio važan toliko rezultat, baš kao ni na mini turniru koji je u okviru akcije “Fudbal – inkluzivna igra” održan dan kasnije na Indeksovom stadionu u Novom Sadu, a u koji su bila uključena deca iz različitih etničkih grupa. U timovima “pet plus jedan”, bili su dečaci i devojčice romske populacije, a sa tribina su ih bodrili roditelji, drugari, nastavnici, građani Novog Sada.

Manifestacija će postati tradicionalna

Manifestacija će postati tradicionalna

Na terenu je bio postavljen transparent “ Igrajmo za jedinstvo protiv rasizma” i F.A.R.E. (Football against racism in Europe).

Nažalost, zbog ograničenih sredstava, akcija nije mogla da obuhvati veći broj dece. Organizatori kažu da će zbog toga već sada početi pripreme da sledeće godine bude širih razmera . Akcija “Fudbal – inkluzivna igra” prvi put da je održana 2009. godine, kada je bila podržana od strane Južno-bačkog okruga i Kancelarije za evropske poslove, kao i ARCS – Cultura e svilupo – italijanske nevladine organizacije.

Nedelja borbe protiv rasizma u organizaciji Evropske fudbalske unije organizuje se širom Starog kontinenta. Tih dana brojni klubovi i organizacije promovišu afirmaciju sporta i borbu protiv rasizma.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]