Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Godinu dana članstva Republike Srbije u Evropskoj agenciji za posebne potrebe i inkluziju u obrazovanju

Objavljeno 11.01.2019.

EASNIE_logoRepublika Srbija ovog januara obeležava godinu dana otkako je zvanično postala članica Evropske agencije za posebne potrebe i inkluziju u obrazovanju.

Prijem u članstvo je priznanje Srbiji za kontinuiran rad na povećanju pristupačnosti i jednakosti u obrazovanju, razvoju sigurnog i stimulativnog fizičkog i društvenog okruženja i obezbeđivanju jednakih mogućnosti za svu decu, učenike/ce, studente/kinje i odrasle u ostvarivanju prava na kvalitetno obrazovanje i dodatnu podršku.

Priprema za ulazak trajala je od 2015. godine, kada su predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dobili priliku da učestvuju u radu Agencije, da bi u aprilu 2017. Srbija dobila status zemlje posmatrača, a iste godine dobila i poziv za ulazak u Agenciju kao punopravna članica.

Na sajtu Agencije dostupne su informacije o Srbiji kao i prevedene publikacije na srpskom jeziku.

Srbija je u ovom trenutku uključena u četiri projekta Agencije:

  • Pregled i analiza državne politike – Country Policy Review and Analysis (CPRA)

Pregled i analiza državnih politika vezanih za inkluziju je projekat u okviru kojeg država članica popunjava podatke o regulativi vezanoj za inkluziju, uključujući strategije, zakone i podzakonske akte. Tim Republike Srbije je završio popunjavanje podataka i u toku je kodiranje od strane eksperta Agencije, nakon čega će biti moguće uporediti politike u oblasti inkluzivnog obrazovanja na osnovu kodiranih podataka sa podacima o politikama drugih zemalja članica. Na osnovu analize biće moguće formulisati strateške i razvojne legislativne preporuke sa ciljem podrške inkluzivnoj praksi. Više o projektu saznajte na adresi www.european-agency.org

  • Podrška liderima inkluzivnih škola – Supporting Inclusive School Leaders (SISL)

Podrška inkluzivnom rukovođenju školama je projekat koji je tek započet u Agenciji. U prvoj fazi se prikupljaju podaci o praksama školskog liderstva na osnovu koje će zaključci i preporuke biti date zemljama članicama, a ciljna grupa su donosioci odluka i direktori i direktorke škola. Više o projektu na adresi www.european-agency.org/projects/SISL

  • Promenljiva uloga specijalista u obrazovanju – Changing Role of Specialist Provision (CROSP)

Promena uloge specijalne podrške je projekat za podršku inkluzivnom obrazovanju koji zemljama članicama daje mišljenja, smernice, sugestije i direktnu ekspertsku podršku u procesu tranzicije koja ima za cilj reorganizaciju specijalističke, defektološke podrške i tranzicije segregatornih, specijalnih škola kako bi one u najvećoj mogućoj meri pružile podršku redovnim školama u uključivanju učenika sa raznim teškoćama i smetnjama.

  • Statistika Evropske agencije o inkluzivnom obrazovanju – European Agency Statistics on Inclusive Education (EASIE)

Ovo je prvi projekat u koji se Republika Srbija uključila nakon pristupanja Agenciji. Naši analitičari su u dva navrata prisustvovali radu višednevne radionice vezane za prikupljanje i analizu podataka, a rezultat je ozvaničen državni izveštaj vezan za inkluzivno obrazovanje koji će biti predstavljen i na sajtu Agencije. Više o ključnim nalazima u okviru ovog projekta potražite na www.european-agency.org

Evropska agencija za posebne potrebe i inkluziju u obrazovanju nezavisna je evropska organizacija koja deluje kao platforma za saradnju ministarstava obrazovanja zemalja članica i obuhvata 31 zemlju. Osnovana je 1996. godine, sporazumom između ministarstava obrazovanja zemalja članica EU, kao platforma za saradnju u obezbeđivanju inkluzivnog obrazovanja. Njena uloga je u tome da pomogne zemljama članicama da unaprede svoju inkluzivnu obrazovnu politiku i praksu za sve učenike i učenice.

Zajednička konačna vizija zemalja članica Agencije za inkluzivne obrazovne sisteme je da se svim učenicima/ama bilo kog uzrasta obezbede smislene, visokokvalitetne obrazovne mogućnosti u njihovoj lokalnoj zajednici, među prijateljima/cama i vršnjacima/kinjama. Ova vizija je žarište svih aktivnosti Agencije.

Više informacija na www.mpn.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]