U skladu sa pravilima Konkursa za fotografije i ilustracije „Slikom do promene“, stručni žiri je, nakon razmatranja pristiglih prijava, izabrao najbolje radove koji doprinose etičnom medijskom izveštavanju o problemu nasilja prema ženama.
Nakon procene usklađenosti radova sa tehničkim i specifikacijama konkursa po pitanju sadržaja, žiri je doneo odluku da su autorke i autori najboljih radova:
- Dalibor Luković, za rad Simbol
- Anka Arsenić, za rad Korov
- Mina Stojadinović, za rad Izlaz
- Mila Jovanović, za rad Početak
- Nevena Marković, za rad Ima više rešenja
- Dijana Malbaša, za rad Solidarnost
- Miljana Miljković, za rad Stop nasilju.
Za autorke i autore najboljih izabranih radova predviđeni su setovi koji se sastoje od grafičke table i eksternog hard diska.
Dodatno, žiri je doneo odluku i o drugim radovima koji se mogu uvrstiti u bazu fotografija i ilustracija za etično medijsko izveštavanje o problemu nasilja prema ženama sa ciljem da ova baza bude dostupna za besplatno korišćenje štampanim i elektronskim medijima radi doprinosa odgovornom izveštavanju, boljem razumevanju i prevenciji nasilja prema ženama.
Autorke i autori radova će biti neposredno obavešteni o načinu preuzimanja setova, odnosno o daljoj pripremi baze fotografija i ilustracija.
Konkurs „Slikom do promene“ organizovali su godine grupa Novinarke protiv nasilja prema ženama, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji, kao deo inicijative za formiranje baze fotografija i ilustracija koje na odgovoran i etičan način prikazuju problem nasilja, njegove oblike, reakciju na nasilje i/ili su usmerene ka osnaživanju i pokazivanju solidarnosti sa osobama koje su izložene nasilju.
Članice i članovi stručnog žirija koji su odlučivali o izabranim radovima su: Aleksandar Kelić, profesor fotografije na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu; Nikola i Nenad Radojčić (Braća Burazeri), grafički dizajneri; Marija Janković, fotografkinja, urednica fotografije u nedeljniku Vreme; Marija Čečen, članica grupe Novinarke protiv nasilja i direktorka Fonda B92; Danijela Šegan, savetnica za medije u kancelariji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti; Maja Branković Đundić, rukovoditeljka Sektora za rodnu ravnopravnost UNDP-a u Srbiji; Aleksandra Ivanović, asistentkinja za digitalne medije UNDP-a u Srbiji.
Konkurs je realizovan u okviru zajedničkog projekta „Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama u Srbiji III”, koji sprovode UNDP, UNICEF, UN Women i UNFPA u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, na čelu sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, uz podršku Vlade Švedske. Cilj ove inicijative je razvoj društvenog i institucionalnog okruženja koje će doprineti nultoj toleranciji i iskorenjivanju nasilja nad ženama u Srbiji.
Izvor: www.rs.undp.org
Napiši komentar