Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije pripremio je Izveštaj o digitalnoj uključenosti u Republici Srbiji za period od 2014. do 2018. godine. Izveštaj mapira postojeće inicijative koje doprinose unapređenju digitalne uključenosti i obuhvata: pregled zakonskog, strateškog i institucionalnog okvira u ovoj oblasti, analizu trenutnog stanja, kao i pregled realizovanih mera i programa. Uzimajući u obzir primere dobre prakse iz regiona i sveta, ali i konstantan razvoj infornaciono-komunikacionih tehnologija (IKT), Izveštaj daje preporuke i predloge za unapređenje u oblasti digitalnog uključivanja za naredni period.
Drugi Izveštaj o digitalnoj uključenosti u Republici Srbiji nastavak je inicijative praćenja stanja u ovoj oblasti, koju je Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva započeo 2015. godine objavljivanjem prvog Izveštaja o digitalnoj uključenosti za period od 2011. do 2014. godine.
Digitalna uključenost ima za cilj smanjenje jaza između onih kojima su IKT lako dostupne i jednostavne za korišćenje, sa jedne strane, i sa druge, osetljivih društvenih grupa i pojedinaca kao što su osobe sa invaliditetom, ruralno stanovništvo u nepristupačnim oblastima, deca, mladi, starije osobe i ostale društvene grupe i pojedinci čije se prepreke za puno učešće u digitalnom okruženju vremenom samo povećavaju.
Kako se navodi u Izveštaju, kada je u pitanju pristup internetu u Srbiji, još uvek nije jasno definisana obaveza pružanja usluge univerzalnog servisa, kojom se socijalno ugroženima i stanovništvu u teško pristupačnim ruralnim krajevima zemlje obezbeđuje pristup internetu i uslugama fiksne telefonije po sniženim cenama i putem alternativnih tehnologija.
Napredak, međutim, postoji u oblasti pristupa informacijama, prvenstveno u pogledu prilagođavanja medijskih sadržaja osobama sa invaliditetom, dok je u oblasti javnih digitalnih usluga ključni korak bilo uspostavljanje informacionog sistema eZUP.
Prema Izveštaju, značajan napredak postignut je u oblasti obrazovanja, u kojoj je zakonska regulativa bitno izmenjena u periodu od 2014. do 2018. godine. Takođe, predmet Informatika i računarstvo je od 2017. godine postao obavezan predmet za učenike petog razreda, dok su škole opremljene dodatnom računarskom i mrežnom opremom. U oblasti zdravstva najznačajnije je uvođenje alata eBeba i eRecept. U oblasti socijalne zaštite najveći iskorak predstavlja uvođenje inovativnog softvera za digitalizovano prikupljanje informacija iz ustanova socijalne zaštite u Vojvodini tokom 2018. godine.
Izveštaj je sačinjen na osnovu zvaničnih podataka Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, RATEL, REM, RTS, Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu, Nacionalne službe za zapošljavanje.
Napiši komentar