Konferencija na kojoj su predstavljeni prvi rezultati istraživanja “Ishodi korišćenja usluga u zajednici za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice” održana je 25. januara 2013. godine, na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Istraživanje je realizovao Centar za istraživanja u socijalnoj politici i socijalnom radu Fakulteta političkih nauka, Univerziteta u Beogradu. Istraživanje je deo projekta ”Razvoj usluga u zajednici za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice” koji sprovodi UNICEF u partnerstvu sa Ministarstvom rada, zapošljavanja i socijalne politike, a finansira EU. Osnovni cilj projekta je razvoj usluga u zajednici za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice.
Kroz ovaj projekat EU je u ukupno 41 manje razvijenih opština u Srbiji podržala organe lokalne samouprave, organizacije civilnog društva i državne institucije koji su pružaoci usluga u socijalnoj zaštiti, da razviju različite vrste usluga u zajednici za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice. Usluge koje su razvijene kroz ovaj projekat su: dnevni centar, „predah“ smeštaj, pomoć u kući i personalna asistencija.
Osnovni ciljevi projekta su se odnosili na unapređenje socijalne inkluzije i kvaliteta života dece sa invaliditetom i njihovih porodica. Aktivnosti su usmerene na razvijanje kapaciteta državnih institucija i organizacija civilnog društva za pružanje, monitoring i procenu kvaliteta socijalnih usluga za decu sa invaliditetom i njihove porodice, na lokalnom i regionalnom nivou. U skladu sa ciljevima programa izdvojene su tri grupe očekivanih ishoda:
-Ishodi orijentisani na porodicu: povećanje kvaliteta života, razvijanje socijalne mreže porodica dece sa invaliditetom, smanjenje opterećenja i negativnih psihičkih posledica izazvanih povećanom brigom o detetu sa smetnjama u razvoju.
-Ishodi orijentisani na dete: unapređenje nezavisnosti dece sa invaliditetom, podrška u obrazovanju, podrška u razvijanju životnih veština, odnosno kompetencija potrebnih za učestvovanje u društvu.
-Ishodi orijentisani na zajednicu: osnaživanje lokalnih kapaciteta za izgradnju, pružanje, monitoring i procenu kvaliteta socijalnih usluga, unapređenje svesti lokalne zajednice o potrebama dece sa invaliditetom i njihovih porodica, kao i izgradnja klime solidarnosti i volonterizma, odnosno jačanje neformalne podrške zajednice.
Usluge u zajednici se smatraju važnim segmentom holističkog odgovora na individualne potrebe korisnika u lokalnoj zajednici, na način koji promoviše socijalnu inkluziju. Međutim, naše znanje šta je najbolji ishod za korisnike i šta im i u kojoj meri pomaže, odnosno podstiče pozitivnu promenu je ograničeno. Sagledavanje i razumevanje perspektive korisnika je od suštinske važnosti u izgradnji znanja o relevantnosti i efikasnosti pružanja usluga. Zato je potrebno razviti mehanizme kojima bi se korisnička perspektiva integrisala u planiranje i razvoj usluge, a kako bi se usluga u što većoj meri prilagodila potrebama korisnika i na taj način povećao njen kvalitet.
Detaljnije o rezultatima prvog dela istraživanja možete pročitati ovde.
Napiši komentar