Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije i Kabinet ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku pozivaju organizacije civilnog društva da dostave svoje priloge za potrebe izrade Dobrovoljnog nacionalnog izveštaja o primeni Agende 2030 (DNI).
Sa istekom perioda u kojem su razvojne politike na svetskom nivou bile usmerene na Milenijumske ciljeve razvoja, UN su razvile novu globalnu razvojnu Agendu (Agenda 2030) koja se temelji na tri osnovna stuba: iskoreniti siromaštvo, zaštititi planetu, obezbediti prosperitet za sve. Agenda 2030 predstavlja ključni mehanizam za praćenje rezultata za ispunjavanje dogovorenih obaveza. Nova razvojna Agenda usvojena je 25. septembra 2015. godine i obuhvata 17 Ciljeva održivog razvoja (COR) sa 169 potciljeva (targeta) i 232 indikatora od kojih se nekoliko pojavljuje u više u jednog cilja.
U septembru 2015. godine Srbija se, zajedno sa 192 države članice Ujedinjenih nacija (UN), obavezala na sprovođenje i izveštavanje u vezi sa Agendom Ujedinjenih nacija za održivi razvoj do 2030. godine. S tim u vezi, Republika Srbija predstaviće svoj Prvi dobrovoljni nacionalni izveštaj na Forumu visokog nivoa o održivom razvoju, koji se održava u julu ove godine pod okriljem „ECOSOC”.
Jedna od osnovnih specifičnosti Agende 2030 jeste da proces sprovođenja COR bude pre svega participativan i inkluzivan. Važno je napomenuti da uspešno ostvarivanje zadataka iz Agende 2030 iziskuje posvećenost celokupnog društva uključujući, između ostalog, i Vladu, jedinice lokalne samouprave, akademiju, civilni sektor i privatni sektor kako niko ne bi bio izostavljen („leave no one behind”).
U vezi sa prethodnim, pozivaju se organizacije civilnog društva da kroz odgovore na pripremljeni upitnik daju svoj doprinos i zajedno sa ključnim akterima iz javnog i privatnog sektora, kao i sa predstavnicima međunarodne zajednice, učestvuju u kreiranju DNI i da svojim znanjem i iskustvima doprinesu prepoznavanju najboljih praksi, ali i problema sa kojima se država trenutno suočava pri sprovođenju COR.
Cilj upitnika, koji sadrži set pitanja vezanih za sprovođenje Agende 2030 u Republici Srbiji, jeste identifikovanje i integrisanje stavova organizacija civilnog društva koje u svom funkcionisanju primenjuju principe COR ili na neki način doprinose sprovođenju Agende 2030.
Popunjene upitnike sa eventualnim propratnim materijalima potrebno je dostaviti na i-mejl adresu jelena.todorovic@civilnodrustvo.gov.rs najkasnije do 17. aprila 2019. godine.
Za više informacija o sprovođenju Agende 2030 u Srbiji posetite sajt www.ciljeviodrzivograzvoja.net.
Javni poziv i Upitnik možete preuzeti na civilnodrustvo.gov.rs
Napiši komentar