Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, Republički zavod za statistiku, Ekonomski fakultet Univerziteta u Beogradu i Svetska banka organizuju javno predavanje dr Erika Marliera (CEPS/INSTEAD) na temu Izrada komparativnih pokazatelja socijalnog uključivanja i socijalne zaštite na nivou EU: svrha, metodološki okvir i uloga u okviru Strategije Evropa 2020. Predavanje će se održati u utorak, 27. maja 2014. godine, od 10.00 do 12.00, u Profesorskoj sali Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu (Kamenička 6).
Skupu predsedava Toni Verheijen (Svetska banka), a uvodne napomene će dati Georg Papagianis (Delegacija EU u Beogradu) i prof. Dragan Vukmirović, direktor Republičkog zavoda za statistiku.
Republički zavod za statitiku Republike Srbije prvi put je sproveo Anketu o prihodima i uslovima života (Survey of IncomeandLivingConditions- SILC) 2013. godine, uz finansijsku podršku Evropske komisije kroz Instrument za pretpristupnu pomoć i Svetske banke. Terenski rad za potrebe drugog kruga ankete biće sproveden u periodu maj – jun 2014. godine.
Cilj predavanja Erika Marliera jeste uvod i diskusija o pokazateljima socijalnog uključivanja i socijalne zaštite koji se prate na nivou Evropske unije, sa posebnim fokusom na neke od ključnih pokazatelja koji se prate na osnovu Ankete o prihodima i uslovima života. G. Marlier će govoriti o svrsi ovih pokazatelja i njihovom značaju sa stanovišta političkih procesa na nivou EU, kao i o načinu na koji se o njima odlučuje i na koji se ovi pokazatelji prate. Na kraju predavanja, koje će trajati oko sat vremena, Erik Marlier će odgovarati na pitanja u vezi sa navedenim temama.
Erik Marlier učestvuje u komparativnim istraživanjima u EU duže od 20 godina. Osnovne istraživačke oblasti, o kojima je širom sveta držao predavanja i pisao, uključuju praćenje socijalne politike, analizu međunarodnih socio-ekonomskih trendova i saradnju na nivou EU u oblasti socijalne zaštite i socijalnog uključivanja. Vodi dve važne mreže finansirane sredstvima EU: „Evropsku mrežu nezavisnih stručnjaka u oblasti socijalnog uključivanja“ (od 2005. godine) i „Mrežu za analizu Ankete o prihodima i uslovima života“ (od 2008. godine).
Napiši komentar