U Bačkoj Topoli, tamošnja gradska Mesna zajednica, u saradnji sa subotičkom filijalom Nacionalne službe za zapošljavanje, drugu godinu za redom vodi akciju (javni radovi), kojom se upošljavaju osobe sa invaliditetom za sređivanje javnih, zelenih površina.
Prvih dana maja obale veštačkog akumulacionog Zobnatičkog jezera uređene su i spremne za prve kupače. Ofarban je mobilijar, staze očišćene od korova, podšišana trava. Vredni radnici, njih 23, koji su do skora bili nezaposleni temeljno uređuju priobalje.
Zahvaljujući projektu „Uređenje priobalja jezera, gradske plaže, zapuštenih javnih površina, uređenje divljih deponija, bankina i odvoda za atmosfersku vodu u Mesnoj zajednici Bačka Topola” osim što su osobe sa invaliditetom – nekategorisana omladina i invalidi rada – dobili šansu da rade, značajno se doprinosi ekologiji.
Kako kaže Predrag Lalović, predsednik Saveta Mesne zajednice, projekat se drugu godinu za redom sprovodi u saradnji sa filijalom Severnobačkog okruga Nacionalne službe zapošljavanja iz Subotice, preko konkursa javnih radova.
– Odobrena su sredstva oko 4.5 miliona dinara. Tokom pet meseci, od maja do oktobra, ovi ljudi će ulepšavati grad, održavati kupalište, uređivati divlje deponije, zalivati cveće, kaže on. Od ukupnog budžeta najveći deo, 3,8 miliona dinara, namenjeno je za plate. Za 500.000 dinara nabavljene su mašine i oprema, 200.000 će biti za prevoz radnika, a 100.000 koštala je obuka o bezbednosti na radu koju su sproveli profesori Poljoprivredne škole, pojašnjava predsednik MZ.
Prošle godine prvi put je organizovan ovakav posao. Bilo je zaposleno 12 ljudi.
Rezultati su se pokazali odličnim pa se nastavilo sa praksom. Veliki broj roditelja mladih osoba sa invaliditetom se interesovalo kako bi njihova deca dobila šansu da rade.
– U 2011. radili smo na 30 lokacija. Sugrađani su više nego oduševljeni. Uređene su tri deponije : Bodrog, Stara ciglana, gde smo posadili sadnice drveća, Staro strelište. Prvi put, posle mnogo godina, uređene su staze na Starom jevrejskom groblju, okrečena je kapela, nabraja Lalović.
– Plate su, u zavisnosti od kategorije angažovanih, u rasponu od 20.000 do 24.000 dinara dodaje Ištvan Manić, predsednik Izvršnog odbora mesne zajednice Bačka Topola.
Na obali Zobnatičkog jezera, u zaštitnom odelu radi Velibor Kotaraš. Ima 21 godinu i drugi put je angažovan.
– Jedva sam čekao da prođe zima. Bilo mi je dosadno. Ovaj posao nije mnogo težak. Najviše volim da zalivam žardinjere sa cvećem, iskren je mladić. U njegovoj porodici, majka, otac, sestra i brat kažu da su ponosni na njega.
Priznaje da su neki drugovi pomalo ljubomorni što on ima posao, a oni ne rade . – Od plate ću da štedim da skupim za kompjuter, dodaje sa Velibor sa osmehom.
Za Žarka Tuturova, invalida rada, ovo puno znači jer mu ni supruga ni kćerka nemaju posao. Do penzije mu je ostalo 3,5 godine i nijedan poslodavac nije želeo da ga angažuje.
– Posao nije uopšte težak. Srećan sam kada nešto uredimo, kao na primer sam centar grada gde sadimo cveće ili farbamo klupe. Onda privatno sa porodicom prošetam i sednem. Osetim se ponosnim jer sam i sam u tome učestvovao, pojašnjava Žarko Tuturov .
U dvorištu Mesne zajednice gde je, inače, tokom maja održavan referendum o samodoprinosu, još šestoro od 23 angažovanih vredno opslužuje saksije sa cvećem koje će se uskoro naći u žardinjerama Bačke Topole.
Eva Kalai i Roža Menđan su prvi put angažovane, dok su Dejan Curnović i Zoltan Pešti radili i 2011. godine. Dele iskustvo sa novim koleginicama, i uz osmeh kažu da su zadovoljni što imaju posao.
Predrag Lalović ističe da projekat predviđa da troje do petoro lica nakon okončanja u oktobru dobije stalan posao. To, ipak, zavisi od odluke na opštinskom nivou.
O pozitivnom iskustvu čulo se daleko, pa su ih kontaktirali iz MZ Pačir kako bi i oni započeli nešto slično.
U 2012. godini u Srbiji, Nacionalna služba za zapošljavanje odobrila je 365 projekata javnih radova na kojima će posao dobiti 3.500 nezaposlenih.
U Severnobačkom okrugu odobreno je sedam projekata, sa sredstvima gotovo dvostruko većim u odnosu na prošlogodišnje.
To će omogućiti da se radno angažuje 112 nezaposlenih lica sa invaliditetom na različitim poslovima: od pružanja nege i pomoći najstarijim sugrađanima, do poslova na uređenju i zaštiti životne sredine.
Napiši komentar