Piše: Jelena Milošević (Blog o socijalnom uključivanju)
Volim da pokazujem moj Beograd prijateljima iz inostranstva. Osećam neko neobično uzbuđenje dok planiram gde bih mogla da ih odvedem, šta bi bilo zanimljivo da posete, kako sve uklopiti u tih nekoliko dana koliko ćemo provesti zajedno.
S druge strane, nije mi svejedno što ne mogu da im pokažem baš sve što bih volela. U Beogradu sam rođena i živim celog svog života, a već 25 godina kao korisnica kolica. Da me neko probudi usred noći, znala bih da nabrojim koja to mesta mogu lično pokazati prijateljima iz inostranstva. Kažem “lično”, pošto se uvek nađu oni koji se dobronamerno ponude da pomognu i pokažu mesta do kojih ne mogu da doprem zbog barijera, ali ja želim da svojim gostima i prijateljima pokažem grad u kome živim. Nije to specijalna potreba. Sigurno da se većina nas tako oseća.
I pored mnogo truda uloženog u obaranje ivičnjaka, postavljanje rampi i liftova i uopšte prevazilaženje arhitektonskih barijera, i dalje ima toliko predivnih i značajnih mesta koja su nepristupačna. Ovde ne govorim o avanturistima među osobama sa invaliditetom kojima je u redu da ih nose niz i uz stepenice ili da pokušavaju da se kreću po iskrivljenim, polomljenim raznoraznim kaldrmama, već o rasterećenom obilasku mesta koja su lepa, uređena, prijatna, gde ne morate da brinete da li ćete naleteti na neku arhitektonsku ili bilo koju drugu prepreku.
Prvo, hoteli. Da, novi hoteli su uglavnom pristupačni, ali i skupi za džep jednog prosečnog turiste, a čak i među takvima, ima onih gde se u liftove jedva uđe sa invalidskim kolicima.
Ima i onih renoviranih, u centru grada, nešto povoljnijih što se cena tiče. Ipak, mojim prijateljima se dogodilo da rezervišu “pristupačnu sobu” u jednom takvom, a onda ih je na recepciji dočekala neprijatna informacija da je zapravo rezervisana soba u nepristupačnom delu zgrade, a da ako žele sobu u pristupačnom delu, treba da doplate.
Osim toga, pokazalo se da do trpezarije ima stepenika, kao i da pored glavnih ulaznih vrata postoje još jedna, sa rampom ispred, ali su ta vrata zaključana. Trebalo je vremena da se pronađe ključ.
Sve je na kraju nekako rešeno: osoblje je shvatilo da nije u redu naplatiti gostima dodatno (za nešto što nije njihova krivica), a hranu su im donosili u sobu, ali to su informacije koje bi trebalo jasno da pišu na sajtu kako bi gosti unapred znali šta ih očekuje.
Ono što je sigurno, gosti Beograda neće ostati gladni ni žedni. Kafića i restorana ima mnogo, a među njima se mogu naći i oni koji vode računa o pristupačnosti.
Skadarlija, generalno, ne može da se uvrsti u pristupačne delove grada. Čak i žene koje rade u nekim od objekata kažu da na posao isključivo dolaze u ravnoj obući, a za osobe sa invaliditetom ova ulica je skoro nemoguća misija. Duh Skadarlije svakako treba čuvati, ali on sigurno ne leži u kaldrmisanim džombama. Sigurna sam da bi dobar arhitekta umeo da uklopi stazu kojom bi osobe sa invaliditetom mogle da se šetaju i uživaju u ovoj boemskoj četvrti kojom se Beograđani toliko ponose. Nikada to nisam doživela, a stanujem deset minuta od Skadarlije.
Pitanje za medalju je: šta ako domaćin, koji je usput korisnik kolica, nema sopstveno vozilo, a želi da zajedno sa svojim gostima ode prevozom na određenu destinaciju ili ako je samom gostu neophodan pristupačan prevoz? Tako nešto u Beogradu ne postoji. Drugo su organizovani, grupni dolasci na međunarodne konferencije, kada organizatori potežu sve svoje kontakte da bi angažovali nekoliko pristupačnih kombi vozila, inače namenjenih isključivo stanovnicima ovog grada koji idu kod lekara, u školu ili na posao i ne mogu se naručiti po potrebi.
Mali broj organizacija osoba sa invaliditetom imaju svoje adaptirano vozilo, ali opet se podrazumeva da je kombi u tom trenutku slobodan tj. da nema neku prioritetniju vožnju.
Da bi Beograd zaista zasluženo mogao da se zove metropolom, neophodna su pristupačna vozila javnog saobraćaja, pristupačna stajališta (da bi moglo da se uopšte priđe vozilu), kao i taksi vozila sa rampama.
Ako želite goste da odvedete u neko od beogradskih pozorišta, situacija je dosta dobra. Iz ličnog iskustva znam da su pristupačni Jugoslovensko dramsko pozorište, Pozorište na Terazijama, Narodno pozorište i Madlenianum, a od koncertnih sala tu su Sava Centar, Kombank Arena, Dom sindikata i Dom omladine.
Međutim, ne računajte da ćete moći da goste odvedete na neki od divnih koncerata koji se održavaju u Kolaračevoj zadužbini. Zgrada je nepristupačna za osobe sa telesnim invaliditetom.
Ne računajte ni na muzeje. Nedavno sam na telefonu provela tri dana, pokušavajući da saznam da li postoji pristupačan muzej u Beogradu. Na kraju “istrage” sam se osećala isceđeno i prilično demotivisano. Osim nekoliko galerija i Etnografskog muzeja gde možete da obiđete donji nivo, svi ostali muzeji su ili zatvoreni ili potpuno nepristupačni.
(…)
Tekst “Kad nam dođu gosti iz inostranstva” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.
Napiši komentar