„Moje dete voli da se druži sa drugom decom i raduje se odlasku u dnevni boravak.“
Ovim rečima Aleksandrina majka Slađana Atanacković ocenjuje dnevni boravak „Dečja radost“ u Bojniku. Aleksandra (27) koristi uslugu dnevnog boravka u Bojniku već 10 godina. „Osećam veliku podršku i olakašanje kada znam da moje dete provodi dan sa drugarima, da ima organizovano vreme i stručnu podršku. Onda mi bude lakše da završavam i sve druge obaveze koje život nosi“, kaže Slađana.
Ograničenja usled pandemije Covid-19 za sve nas, a posebno za decu sa smetnjama u razvoju, predstavljaju veliko opterećenje. I dok u skladu sa epidemološkim merama škole organizuju nastavu prema posebnim režimima ili online, Dnevni boravak „Dečja radost“ nastavio je sa radom. „Deca i osobe sa smetnjama u razvoju su posebno osetljiva kada im se uskrati nešto što im prija i na šta su navikla. Kod njih to značajno pojačava anksioznost. Zbog toga smo odlučili da uz poštovanje svih epidemioloških mera (svakodnevnih dezinfekcija prostorija, merenja temperature na ulasku u Dnevni boravak, nošenja zaštitnih maski) i uz saglasnost roditelja, održimo aktivnim Dnevni boravak i tokom pandemije – čime bi inače te zajedničke aktivnosti nadoknadila naša deca“, kaže Marija Tasić, stručna radnica zaposlena u dnevnom boravku.
Usluga dnevni boravak u Bojniku za decu sa smetnjama u razvoju postoji već 11 godina, a pruža je „Građanski savet opštine Bojnik“. Kako kaže predsednik udruženja Saša Dajević, Dnevni boravak je uspostavljen jer je bio potreban deci, a Opšina Bojnik je odlučila da uslugu finansira. „Uslugu smo organizovali u skladu sa nacionalnim standardima, obezbedili smo adekvatan prostor, obučene stručnjake koji rade sa decom i primenu svih procedura za kvalitet rada sa decom. Nakon toga, udruženje je dobilo licencu za pružanje usluge dnevni boravak. Zajedno sa opštinama i lokalnim udruženjima, našim partnerima iz Medveđe i Lebana, sada radimo na obezbeđivanju usluge dnevni boravak i za decu iz ovih lokalnih zajednica“, objašnjava Dajević način na koji usluga prevazilazi lokalne okvire Bojnika. „Opština Lebane je nedavno obezbedila prevoz dece do Bojnika, gde trenutno korisnici koriste usluge dnevnog boravka“, pojašnjava naš sagovornik uz očekivanje da pružanje usluge u Lebanu počne na proleće, budući da se predviđeni objekat već prilagođava i uređuje za tu namenu.
Međuopštinska saradnja, podržana kroz projekat „Zajednica se gradi srcem – Uvođenje usluge Dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju u opštine Medveđa i Lebane“, omogućila je da deca iz Lebana počnu da koriste uslugu dnevni boravak koja je standardizovana u Bojniku. Svakog radnog dana organizovan je prevoz dece iz Lebana uz pratnju negovateljice Nevene Denić-Stanković koja naglašava da je deci jako važno da budu u stabilnom i poznatom okruženju. „Deca su se navikla na rad sa mnom, tako da se lepo slažemo. Put od Lebana do Bojnika nije dug, ali ipak nije ni lak za decu, pa zato neki roditelji procenjuju da je bolje da sačekaju kraj epidemije i ujedno završetak namenskog objekta u Lebanu“, kaže Nevena.
Saša Dajević ocenjuje da su se deca iz Lebana i Bojnika dobro uklopila i da im je zabavnije sada kada ih je više. „Učimo ih osnovnim stvarima, počevši od toga da se sama hrane i oblače, a kroz određeni ritam prisustvuju radionicama u skladu sa svojim sposobnostima. Sada su radionice prilagođene epidemiološkim merama i protiču u dobrom raspoloženju“, kaže Dajević i ističe da se ceo tim nada da će u nastupajućoj godini biti okončana epidemija i da će se ostvariti planovi o zajedničkim aktivnostima dece i osoba sa smetnjama u razvoju iz Bojnika, Medveđe i Lebana.
***
Ova uspešna priča nastala je u okviru projekta „Zajednica se gradi srcem – Uvođenje usluge Dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju u opštine Medveđa i Lebane”, koji sprovodi opština Bojnik u saradnji sa Opštinama Lebane i Medveđa i Udruženjem „Građanski savet opštine Bojnik'“ i Udruženjem za podršku dece sa smetnjama u razvoju „Srce za decu“ iz Medveđe u okviru Programa lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje LIP 2 kojim koordinira Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU) uz podršku Vlade Švajcarske.
Napiši komentar