Zahvaljujući projektu „Treće doba” Udruženja za lokalni razvoj iz Kamenice, najstariji meštani sela nadomak Niša, svakog dana nešto poboljšaju u svom selu. Primer stvaranja boljih uslova za stare, uz njihovo samoučešće i, aktiviranje šire društvene zajednice nagrađeno je međunarodnim priznanjem za društvenu integraciju koje, treći put dodeljuje ERSTE Fondacija. Nišlije se sa još dve organizacije iz Srbije našli među 30 finalista u konkurenciji od 1.800 projekata čitave Evrope.
Nezvanične procene su da po selima Srbije sami i zaboravljeni od najmilijih ali i od komšija živi nešto više od 42.000 baka i deka.
U brdskim zaseocima Cerje i Brenica nadomak Niša, zahvaljujući pažnji vršnjaka – tačnije penzionera iz obližnjeg sela Kamenica stari i sami redovne imaju goste. Uz kesicu kafe i ratluka obiđe se svaka kuća za koju se zna da je neko živi sam.
U okviru projekta „Treće doba” koji je pokrenulo Udruženja za lokalni razvoj iz Kamenice, pre dve i po godine, najstariji meštani mesne zajednice opštine Pantelej, grada Niša, svakog dana nešto poboljšaju u svom selu. Jedna od aktivnosti je i da posvete pažnju onima koji nemaju nikoga.
Kako kaže Dejan Mitić iz Udruženja bilo je dovoljno da se organizuje nekoliko sastanaka, ukaže na potencijale donatore i agilni penzioneri Kamenice su se samoorganizovali.
– Do sada su uradili toliko toga da bi mlađi pozavideli, smatra Dejan, uz objašnjenje da je osnovna ideja bila da se uvede vršnjačka podrška u cilju pružanja pomoći starima u planinskim krajevima jugoistočne Srbije
A da to što rade ima smisla pokazao je nedavni uspeh. U konkurenciji od čak 1.800 projekata koji su stigli na konkurs za nagradu ERSTE Fondacije za društvenu integraciju 2011. za čitavu Evropu upravo njihov projekat, sa još dva iz Srbije, našao se u među 30 finalista.
Na svečanoj dodeli nagrada u Pragu Dejan Mitić nije verovao da će upravo aktivizam najstarijih iz njegovog sela u kome je oko 800 žitelja postati primer za ostatak Evrope.
U grupi „okosnici” su Velimir Aranđelović, Nenad Jovanović, Dragutin Đorđević, Velja Petrović i Ilija Savić. Starine ne kriju da ih je obradovalo priznanje. Ipak, vremena za radost nemaju. U nekadašnjem Vatrogasnom domu koji su uz pomoć donatora opštine, lokalnih javnih preduzeća ali i uz sopstveni rad doterali , okupljaju se i planiraju šta.
– Najponosniji smo na most koji smo izgradili preko Kameničkog potoka ka manastiru Svetog Đorđa, kaže Velimir ujedno i sekretar Udruženja i član Crkvenog odbora. Ostali gotovo, u glas, nabrajaju šta je sve učinjeno u poslednje dve i po godine. – Organizujemo dolazak lekara, za nas muškarce ali i naše žene, dolazio je doktor da pregleda oči. Sredili smo malo centar sela sa žardinjerama a postavili smo ogradicu ispred ambulante, uredili dve česme, nadovezuju se jedni drugima na rečenice.
Posebno su ponosni i na to što su ženama za 8. mart prvi put organizovali proslavu.
– Nije nam teško. Znamo da mladi moraju da rade, da prehrane porodice. – Mi ipak imamo penzije i slobodno vreme, kaže Dragutin Đorđević. Ali, sve češće nas pitaju šta sad radite da li treba pomoć. Na početku je bilo i skeptičnih ali sada kad se prošeta po Kamenici i vide šta je sve urađeno nema više nevernih Toma.
Udruženje za lokalni razvoj Kamenica
Telefon: +381 (0) 18/652-577
Mail: miticdej@gmail.com
Napiši komentar