Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Knjiški moljci u 21. vek!

Objavljeno 27.09.2013.

kindle_blogPiše: Validator (Blog o socijalnom uključivanju)

Nisam htela već naslovom da vas zbunim, a mogla sam jednostavno tekst nasloviti sa „Kindle“ ili „Elektronski čitači“. No namera mi je bila da sve knjiške moljce privučem ovom tekstu, jer je njima namenjen, a vrlo je moguće da im niti jedna od gore navedenih reči bilo šta znači.

A šta je Kindle? Kao što već napisah u pitanju je elektronski čitač knjiga. No, ako vam i to ništa ne znači, otići ću korak dalje i reći da se radi o uređaju nalik na omanji tablet ili veći iPod, ili da budem što plastičnija u opisu – jedan komad ekrana veličine starijih digitrona. Ovaj uređaj je, za razliku od gore pomenutih, specifično namenjen čitanju knjiga u elektronskom obliku. I, znam, znam, većina pravih okorelih knjiških moljaca odgovoriće sa „Nema ničeg lepšeg od držanja prave pravcate knjige u rukama“ ili „Ima nečeg posebnog u mirisu knjige koja je tek izašla iz štampe, ili pak one koja je toliko stajala da su joj listovi požuteli, a šarmu joj doprinosi fleka od paradajza ili beleška na margini“. Iako se negde u dubini duše slažem sa ovim mislima, moram reći da postoje velike prednosti koje ovaj uređaj nudi, a koje će, pre ili kasnije, i najokorelije protivnike tehnike i ljubitelje papira privući da ga koriste. A ovde ću navesti samo neke.

No, za početak, da se upoznamo sa Kindle-om. Na slici dole je Kindle Paperwhite – kao što mu samo ime kaže, uređaj reprodukuje stranicu kao da čitate sa papira. Nije potrebno dodatno naglašavati koliko to olakšava čitanje, jer u pitanju je potpuno drugačija tehnologija reprodukcije slike (e-Ink) od one koju imaju računari i drugi elektronski uređaji. Crno-bele je slike i ne isijava svetlost što vrlo pogoduje oku čitača. Uređaj je taman zgodne veličine da nije premali za čitanje, a da nije prevelik za nošenje svuda sa sobom. Ovaj na slici koji sam ja sebi pribavila je veličine 12x17cm, dakle, otprilike veličine džepnih izdanja knjiga.

Veličina je upravo i prva prednost Kindle-a. Naime, za putovanja, gradski prevoz, čekanje po čekaonicama i sve druge situacije u kojima se dosađujete, a nemate vremena da odvojite za čitanje, Kindle je idealan! Sa svojih stotinjak grama staje lako u džep, tašnu, mušku torbicu i možete ga poneti svuda. I sad, neko će reći – „Pa mogu i bilo koje džepno izdanje knjige isto tako da ponesem sa sobom“. Istina! Ali kad ponesete Kindle, poneli ste do 1.100 knjiga koliko na njega u proseku može da stane, kao i mogućnost da svakog trenutka pribavite još koju, ako vam je to malo.

Naime, Kindle vam omogućava da putem Wi-Fi ili 3G Interneta vrlo brzo na njega download-ujete nove naslove. Za one kojima nije jasna razlika između ove dve varijante, Wi-Fi znači da možete putem ovog uređaja da se kačite na bilo koju mrežu (vašu ili besplatnu u vašem okruženju). Uređaj koji podržava 3G je bio moj izbor jer, iako je u startu najskuplji, omogućava vam da svuda u svetu besplatno skidate nove naslove sa Interneta, a da vam troškove korišćenja Interneta zapravo pokriva Amazon (proizvođač Kindle-a). Što je, za one koji dosta putuju, sigurno najisplativija opcija. I sad čisto da vam ilustrujem šta to praktično znači – pre neki dan sam videla ponudu za download kompletnog opusa Žila Verna za samo 3,5$. To je negde oko 300 dinara! Ne treba ni da spominjem da vam je negde oko 10.000 naslova u startu na raspolaganju za besplatno čitanje.

Realno, najčešće nije jednostavno nositi knjige naokolo svaki dan sa sobom. Specijalno ako su poveće (500-600 strana). To je praktična strana Kindle-a. U svakom trenutku imate sve što želite da pročitate sa sobom.

Druga fantastična karakteristika Kindle-e je da je potpuno podesiv u pogledu veličine slova, kontrasta, „bistrine“ tj. jasnoće slike („brightness“), proreda, margina i sl. To je i razlog što mi je i palo na pamet da Kindle treba približiti ljudima koji čitaju ovaj blog, jer je mojoj mami, koja je izrazito slabovida, posle više od decenije, omogućio da se razonodi čitanjem. I tu je velika vrednost ovog uređaja. Naime, ženi koja nije mogla da čita ni uz pomoć naočara i lupe, kojoj listiće za YAMB štampamo na papiru A4 formata, omogućio je da ponovo uživa u čarima beletristike.

(…)

Tekst “Knjiški moljci u 21. vek!” autorke koja piše pod pseudonimom Validator u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]