Opštine Južnog Banata – Vršac, Bela Crkva, Plandište i Alibunar izradile međuopštinsku Strategiju socijalne zaštite.
U krugu od 60 kilometara u četiri opštine Južnog Banata: Vršcu, Beloj Crkvi, Plandištu i Alibunaru živi 110.000 stanovnika. Dugogodišnja upućenost jednih na druge u oblasti socijalne zaštite i slični problemi doveli su do izrade međuopštinske Strategije socijalne zaštite.
Inicijativa je krenula iz Vršca, kome su i ranije gravitirale komšijske, siromašnije opštine.
Paralelno sa međuopštinskom strategijom, čiji je cilj da se postojeći resursi u potpunosti iskoriste, tekla je izrada opštinskih Strategija razvoja socijalne zaštite.
– Opština Vršac je centar regije za mnoge sektore, pa i u oblasti socijalne politike. Razvojem saradnje želeli smo da promovišemo nove modele finansiranja i planiranja, a sve u cilju unapređenja socijalnog statusa građana – kaže Dragan Petrović, direktor vršačkog Centra za socijalni rad.
Najpre su predsednici opština potpisali Protokol o saradnji. Zatim su formirani opštinski Koordinacioni odbori. Definisane su ciljne grupe – stara lica, osobe sa invaliditetom, žrtve nasilja, deca i mladi i romska populacija.
– Saradnja je jedan od najboljih načina da se nedostaci na lokalnom nivou, odnosno malih opština, nadomeste i da korisnicima bude obezbeđena kvalitetna usluga – pojašnjava Miroslav Stupar, član gradskog veća Vršca i lokalni koordinator Strategije.
Partneri u izradi bili su opštinski Centri za socijalni rad i lokalne NVO. Svaka opština obavezala se da u skladu sa određenom dinamikom realizuje projektne zadatke. U Vršcu su predviđeni mobilni timovi za intervencije za osobe u stanju potrebe urgentnog zbrinjavanja, SOS telefon, Savetovalište za porodicu.
U Plandištu je predviđeno otvaranje Prihvatilišta za osobe u stanju hitne socijalne potrebe. Kao„početni kapital” koristili bi se stručnjaci Doma u Starom Lecu.
Alibunar, koji je jedini pre zajedničke strategije razvio sopstvenu strategiju, projektovao je Rehabilitacioni centar u Devojačkom bunaru. U Beloj Crkvi se očekuje Prihvatna stanica za decu iz ugroženih porodica i žrtve nasilja.
Osim uvođenja novih socijalnih usluga, Strategija predviđa i razvoj postojećih, poput povećanja kapaciteta Službe pomoći u kući za stare. Za tekuću godinu, opština Vršac je predvidela iz budžeta za 10 miliona dinara više za socijalnu zaštitu u odnosu na 2007. godinu. Plandište će za pomoć implementaciji Strategije izdvojiti milion dinara. Novac za realizaciju se očekuje i preko konkurusa Ministarstva rada i socijalne politike.
Prvi konkretni rezultati mogu se očekivati 2009. godine, a zainteresovanost da preuzmu modele organizovanja i projekte pokazale su i opštine Sečanj i Kovin. Tako već vršački radnici Centra za socijalni rad obučavaju kolege u Sečnju oko uvođenja službe pomoći u kući za stare i osobe koje žive same.
Napiši komentar