Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija o LGBT pravima

Objavljeno 15.09.2014.

Konferencija o LGBT pravimaDemokratska društva, posebno ona koja imaju ambiciju da postanu deo Evropske unije, dužna su da poštoju prava LGBT populacije, a Srbija je proteklih godina napravila veliki iskorak u tom smeru, ocenjeno je konferenciji “Budućnost pripada nama: LGBT prava na putu ka pristupanju EU”.

Na konferenciji je istaknuto da Srbija predstojećom “Nedeljom ponosa” tek treba da dokaže da li je demokratsko društvo, prenosi Tanjug.

Komesar nemačke vlade za ljudska prava Kristof Štreser je rekao kako se nada da će “Parada ponosa” u Beogradu, zakazana za 28. septembar, biti dobra vest u medijima širom Evrope.

“Obaveza je Vlade Srbije da nametne poštovanje prava na izražavanje i organizovanje ove parade. Mora biti jasno stavljeno na znanje svima da se nasilje nad učesnicima neće tolerisati. To bi mogao da bude i dobar signal u pregovorima sa EU”, rekao je Štreser.

Streser je podsetio kako je u “Paradi ponosa” u Manhajmu pre nekoliko dana učestvovalo 75.000 ljudi, četvrtina gradske populacije i da je ponosan na evoluciju nemačkog društva koja je odražava u toj brojki.

Učesnicima konferencije obratila se i poslanica Evropskog parlamenta, pripadnica grupe Zelenih, Teri Reintke, koja je rekla da ta institucija čvrsto stoji na stanovištu da prava seksualnih manjina jesu ljudska prava i laksmus-test stanja sloboda u društvu.

“LGBT populacija zaslužuje ista prava u javnom ali i u privatnom životu, jer možemo doći do pune emancipacije samo ako LGBT zajednica ima ista prava kada je reč o porodičnim pravima. I u Evropskom parlamentu ima mnogo ljudi koji su protiv ovoga, ali na tom pitanju se mora insistirati”, rekla je Reintke.

Upozorava da homofobija u Evropi postoji na tržištu rada, politici, u svim sferama društva, i mora se odlučno raditi na njenom suzbijanju, a svako napredno društvo mora da se bori protiv homofobičnih napada i govora mržnje.

To, kako kaže Reintke, u konačnoj instanci treba da podrazumeva i reformu obrazovanja, a u Nemačkoj je već pokrenuta velika debata o promeni nastavnih programa kada je reč o LGBT pravima, pravima Roma i osoba sa posebnim potrebama.

U ime Srbije, učesnicima se obratio predsednik skupštinskog Odbora za ljudska prava Meho Omerović, predstavivši istoriju zakonodavne aktivnosti parlamenta koja je posredno ili neposredno doticala i pitanje položaja LGBT zajednice.

“Nema sumnje da ovo nije dovoljno. Postoje brojni primeri problema sa kojima se pripadnici LGBT populacije svakodnevno suočavaju, kao što su nasilje i pretnje. Tu su i stereotipi kojima se podstiče diskriminacija i nasilje prema LGBT populaciji. Moramo zato nastaviti zakonodavnu delatnost, ali pre svega primenu već donetih zakona”, rekao je Omerović.

Ističe da sve institucije u Srbiji moraju da osiguraju primenu Ustava i zakona i garantuju poštovanje ljudskih i manjinskih prava.

“Ne želimo da pitanje položaja LGBT populacije posmatramo samo kroz prizmu ‘Parade ponosa’, jer želimo da o tom pitanju govorimo kao problemu poštovanja osnovnih ljudskih prava”, kazao je Omerović.

Dvodnevnu konferenciju organizovala je organizacija za lezbejska ljudska prava Labris uz podršku nekoliko nemačkih fondacija.

Izvor: RTS

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]