Lista digitalnih alata za rad sa decom i učenicima kojima je tokom učenja na daljinu potrebna dodatna podrška kreirana je u cilju podrške obrazovno-vaspitnom radu tokom učenja na daljinu: za nastavu i vannastavne aktivnosti, vaspitno-obrazovni rad, kao i za razvoj veština za svakodnevni život. Lista nudi širok izbor besplatnih digitalnih alata za nastavne i druge aktivnosti sa decom i učenicima sa smetnjama u razvoju i teškoćama u učenju. Primena ovih digitalnih alata zaposlenima u obrazovanju pomaže da osiguraju kvalitetno i pristupačno učenje na daljinu za svako dete i učenika.
Ovde možete pronaći:
- aplikacije za rad sa učenicima sa smetnjama u govoru
- aplikacije za decu/učenike sa senzornim smetnjama
- aplikacije i softveri za decu/učenike sa motoričkim smetnjama
- aplikacije i softveri za decu/učenike sa teškoćama u učenju ( disleksija, diskalkulija)
- aplikacije za razvijanje motivacije i različitih veština za učenje i svakodnevni život
- aplikacije za grupni rad s učenicima
- platforme za kreiranje videa, filmova, animacija ili tekstualnih priča
- dodatke za pristupačnost za iOS i Windows proizvode
- vodiče za pristupačnost nastavnih materijala, videa
- linkove za besplatne obrazovne platforme
- dodatne obrazovne aplikacije
Digitalni alati su pogodni za prevazilaženje pojedinih barijera u učenju i korisni su za individualizaciju rada sa decom i učenicima koji imaju određenu razvojnu smetnju. Većina alata je dostupna na srpskom jeziku, dok su neki dostupni samo na engleskom jeziku. Pojedini alati imaju višestruke namene, dok su neki projektovani samo za iOS uređaje. Ovakve specifičnosti su posebno naglašene u opisima.
Pored liste alata, nalaze se i linkovi do sada održanih konferencija, predavanja i skupova na temu upotrebe informaciono-komunikacionih tehnologija u obrazovanju na svim nivoima obrazovanja i posebnim delovima koji se odnose na inkluzivno obrazovanje. Navedene konferencije bile su podržane od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Lista digitalnih alata nastala je u saradnji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i UNICEF-a.
Nadamo se da će ovi digitalni alati doprineti kvalitetnijoj i pravednijoj nastavi na daljinu.
Napiši komentar