Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Majstorice u muškom poslu

Objavljeno 29.01.2016.

dve_stolice_i_majstorice_logoIz Srbije, zemlje u kojoj su poslovi i dalje u većini slučajeva podeljeni na muške i ženske, u kojoj je patrijarhat i te kako zastupljen, i u kojoj je žensko preduzetništvo tek u povoju, dolazi neobična priča o dve mlade žene koje se bave jednim takvim “tipičnim muškim poslom” – reparacijom i redizajnom nameštaja, izradom unikatnih predmeta od drveta, reciklažom i restauracijom.

Na uglu Ugrinovačke i Tršćanske u Zemunu nalazi se radionica “Dve stolice i majstorice” dizajnerki Mile Rosić (31) i Sanje Andrejević (32). “Iako se interpretira kao muški posao, žena može i te kako dobro da ga radi, tako da su to samo predrasude i mi se ne obaziremo na to”, odgovara ovaj dvojac na naše pitanje šta kažu onima koji tvrde da se bave muškim poslom.Dodaju da je posao kojim se bave u osnovi težak, jer se zasniva na fizičkom radu i dobroj organizaciji.

“Najvažnije je da voliš ono čime se baviš i da to radiš profesionalno, bez obzira da li si muškarac ili žena”, ističu naše sagovornice.

S obzirom na vrlo tešku ekonomsku situaciju u zemlji, veliku nezaposlenost, manjak interesovanja za žensko preduzetništvo, Mila i Sanja ukazuju da je bilo kakav vid poslovanja u Srbiji izazov, pogotovo kada se kreće od nule. A njih dve su upravo krenule od nule – našle prostor za radionicu, opremile je svim neophodnim alatima, sirovinama za obradu i materijalima, svakodnevno pronalaze stari nameštaj, konkurišu za projekte, izlažu na izložbama…

“Posao kao takav zahteva mnogo žrtvovanja, vremena i posvećenosti. Nijedan početak nije lak, ali nastojimo da odgovorimo na sve izazove koji su pred nama”, kažu Danasove sagovornice. NJihova ideja je od početka bila da stvore jedinstvene komade od već postojećeg materijala, “kako bi se udahnuo život nečemu za šta se smatra da je svoju funkciju izgubilo”.

“Nastojimo da vratimo prvobitan sjaj komada koji obrađujemo, kao i da ostavimo lični dizajnerski pečat. S druge strane, kupac po veoma povoljnoj ceni može sebi da omogući komad nameštaja sa unikatnom vrednošću i adekvatnom namenom i upotrebom”, ističe Mila, dok Sanja dodaje da u Beogradu ima dosta kvalitetnog, ali starog nameštaja, kojem je neophodno osveženje, popravka ili restauracija.

“S druge strane, nameštaj koji se ranije proizvodio znatno je kvalitetniji od industrijskog koji je danas u ponudi. Radio se ručno i od punog drveta. U nama se prosto javila želja da oživimo taj princip, da radimo na očuvanju tradicije i vodimo računa i o životnoj sredini”, objašnjava Sanja.

Na pitanje kako dolaze do starih stvari, Mila kaže da rade komade po porudžbini, a da kada rade svoje unikatne komade, “obično otkupljujemo sirovine ili nam prosto neko donira stvari koje su mu suvišne”.

Rade i na tome da recikliraju i redizajniraju stari drveni nameštaj. “Uskoro počinjemo da štampamo i naš materijal za tapaciranje sa unikatnim dizajnom, koji će našem nameštaju dati svojstveni pečat”, poručuju dve majstorice i kažu da su im planovi da napreduju u poslu kojim se bave i šire ekološku svest.

Nagrada, izložba, radionica za romsku decu

“Prošle godine smo osvojile drugu nagradu na regionalnom takmičenju za Zelene ideje, na konkursu za najbolji zeleni, odnosno ekološki biznis, koju organizuje Trag fondacija iz Beograda u saradnji sa Erste bankom i Rokfeler fondacijom. To nam je omogućilo da se dalje razvijamo i ulažemo u posao, a i otvorilo vrata za druge saradnje, izložbe i projekte. Na primer, izlagale smo u Kulturnom centru Grad, sarađujemo sa organizacijom Alfa koja se bavi opismenjavanjem romske populacije, držimo stolarske radionice”… kažu Mila Rosić i Sanja Andrejević, “Dve stolice i majstorice”.

Autor: Jelena Diković, preuzeto sa www.danas.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]