Danas se obeležava Međunarodni dan borbe protiv homofobije i transfobije (International Day against Homophobia and Transphobia – IDAHOT). U mnogim zemljama sveta, 17. maj je dan kada se organizuju različite aktivnosti kako bi se skrenula pažnja donosiocima odluka, medijima i široj javnosti na nasilje i diskriminaciju kojima je izložena LGBTI zajednica. Na današnji dan, Svetska zdravstvena organizacija je 1990. godine zvanično uklonila homoseksualnost iz Međunarodne klasifikacije bolesti i taj datum se širom sveta obeležava od 2004. godine.
Kako se navodi u Trećem nacionalnom izveštaju o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji za period 2014–2017. godine, postoje izvesni pozitivni pomaci, ali i dalje nisu u potpunosti suzbijeni akti širenja, promovisanja i podsticanja mržnje i netrpeljivosti prema LGBTI zajednici na javnim skupovima, posredstvom medija i na druge načine.
Interseks[1] i trans*[2] osobe u Srbiji nalaze se u izuzetno nepovoljnom položaju. Prisutna je stigmatizacija i auto-stigmatizacija interseks osoba, veoma malo informacija je dostupno o interseks osobama koje žive u Srbiji, rasprostranjeno je neznanje među predstavnicima i predstavnicama institucija o ovoj temi, a ne postoje ni administrativne procedure ni zakonodavstvo koje se odnose na poboljšanje položaja i uvažavanje prava interseks osoba.
Trans* osobe nailaze na nerazumevanje u zajednici i izložene su raznim oblicima neposredne i posredne diskriminacije. Ne postoje adekvatna zakonska rešenja koja bi štitila njihova prava, a glavni problemi trans* osoba odnose se na pokušaje promene imena, oznake pola i jedinstvenog matičnog broja građana kako bi bili u skladu s njihovim rodnim identitetom. Tokom 2018. godine značajno je unapređen pravni položaj trans osoba i to usvajanjem izmena i dopuna Zakona o matičnim knjigama i donošenjem Pravilnika o načinu izdavanja i obrascu potvrde nadležne zdravstvene ustanove o promeni pola, kojim se propisuje da hirurška intervencija prilagođavanja pola rodnom identitetu više nije preduslov za promenu oznake pola u ličnim dokumentima.
U okviru Beogradskog Ignite-a posvećenog socijalnom uključivanju, imali smo prilike da čujemo lične priče prezentera i prezenterki koji su govorili o iskustvima LGBTI zajednice u Srbiji. Aleksandar Marković je sa prisutnima podelio iskustva o procesu tzv. promene pola, dok je Helena Vuković svoje izlaganje posvetila izazovima sa kojima se suočavaju trans* osobe u Srbiji. Blogerka Anđela Čeh i bloger Marko Lumo su na Blogu o socijalnom uključivanju pisali o različitim temama relevantnim za LGBTI zajednicu u Srbiji.
Korisne publikacije:
- Treći nacionalni izveštaj o socijalnom uključivanju i smanjenju siromaštva u Republici Srbiji za period 2014–2017. godine (.pdf)
- Međunarodni standardi u oblasti LGBT prava (.pdf)
- Anti-diskriminacioni normativni okvir u Srbiji u oblasti LGBT prava (.pdf)
- Biti LGBTI u Istočnoj Evropi: Izveštaj za Srbiju (.pdf)
- Interseks – ka stvaranju intersekcionalne platforme (.pdf)
———-
[1] Pojam „interseks” je krovni pojam koji se koristi za osobe rođene sa fizičkim ili biološkim polnim karakteristikama koje se ne poklapaju sa tipičnim definicijama muškog, odnosno ženskog tela, odnosno, ne moraju odgovarati društvenim i medicinskim očekivanjima muških ili ženskih polnih karakteristika.
[2] Pojam „trans osoba” opisuje osobu čiji se rodni identitet ili rodno izražavanje razlikuju od pola koji im je pripisan po rođenju. Trans* (sa asteriskom) je termin koji obuhvata raznolikost iskustava u okviru trans zajednica i predstavlja krovni termin za različite vrste identiteta.
Napiši komentar