Borba protiv nasilja nad ženama i svaka žrtva porodičnog nasilja velika je odgovornost i briga svih nas, rekla je potpredsednica Vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorana Mihajlović i poručila da će svako ko je počinio nasilje biti kažnjen.
Mihajlović je rekla da su u porodičnom nasilju do danas ubijene 34 žene i najavila da će predložiti Vladi Srbije da 2016. godina bude godina borbe protiv nasilja nad ženama i devojčicama.
„Svi smo odgovorni za svaku žrtvu nasilja nad ženama i devojčicama. Kada kažem svi, tu ubrajam svakoga od nas, i građane i građanke, i nas koji smo u određenim institucijama i medije. Svi moramo da učinimo mnogo više nego što smo uradili u prethodnom periodu”, rekla je Mihajlović na obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama dodajući da se uradilo mnogo, ali da mora još više.
Prema njenim rečima, sve dok ne budemo došli u situaciju da možemo da kažemo da je nulta tolerancija nasilja nad ženama i dok ne dođemo u situaciju da kažemo da nijedna žena nije ubijena ove godine, naš posao nije završen.
„Ideal i san svakoga od nas je društvo bez nasilja”, rekla je Mihajlović i pozvala sve da prijavljuju nasilnike, a institucije da formiraju efikasan zakonodavni okvir usklađivanjem porodičnog i krivičnog zakona.
Ona je rekla da je Zakon o rodnoj ravnopravnosti spreman, da će uskoro biti pred Vladom, te da se Strategija i Akcioni plan o rodnoj ravnopravnosti u jednom delu tiču isključivo i samo borbe protiv nasilja nad ženama i devojčicama.
Kako je rekla, neophodno je stalno govoriti svima da je nasilje nad ženama u javnom životu, u kompanijama, nekim mirnim i tihim porodicama kršenje ljudskih prava.
”Da je kršenje ljudskih prava kada devojčicama govorite da su lošije samo zato što su devojčice i da je kršenje ljudskih prava kada optužujemo silovanu ženu za njeno ponašanje, a ne onoga koji je to počinio”, rekla je Mihajlović.
Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport rekao je da će delegacija EU podržati svaku inicijativu u toj oblasti.
Kako je rekao, nasilje nad ženama je problem koji postoji ne samo u Srbiji.
On je naveo i da se raduje što je ministarka Mihjalović izjavila da će se tokom iduće godine još intezivnije baviti tim problemom.
Stalna koordinatorka UN u Srbiji Irena Vojačkova Solorano rekla je da za nasilje nema izgovora bez obzira ko ga čini i u kojim okolnostima, a da isto važi i za ponižavanje i maltretiranje.
”Statistika kaže da je 50 odsto žena u Srbiji imalo iskustvo sa nekom vrstom nasilja. To znači da 25 odsto ukupnog stanovništva ima ovakvo iskustvo i to je neprihvatljivo”, rekla je Vojačkova Solorano.
Izvor: www.mgsi.gov.rs
Napiši komentar