U susret narednoj školskoj godini i primeni Stručnog uputstva za uključivanje učenika izbeglica/tražilaca azila u sistem obrazovanja i vaspitanja, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je 15. avgusta u Beogradu organizovalo sastanak sa rukovodiocima školskih uprava, prosvetnim savetnicima iz školskih uprava od kojih se očekuje da podrže decu iz prihvatnih centara (Beograd, Niš, Kraljevo, Novi Sad, Leskovac, Sombor, Valjevo, Zrenjanin i Grupa Novi Pazar), kao i sa članovima Radne grupe koju je imenovao ministar za sistemska pitanja uključivanja izbeglica/tražilaca azila u ustanove obrazovanja.
Na sastanku su učestvovali i predstavnici Komesarijata za izbeglice, a sve je organizovano uz podršku UNICEF-a i Centra za obrazovne politike. Na sastanku je učestvovalo 10 mentora za škole kako bi se obezbedila eksterna stručna podrška koja će sa savetnicima iz školskih uprava MPNTR osigurati kvalitet i doslednost poštovanja procedura, kao i kvalitet podrške obrazovanju dece tražilaca azila i izbeglica.
Anamarija Viček, državna sekretarka, istakla je da to ne bi bio veliki izazov kada bi deca poznavala srpski jezik, imala dokumentaciju o pohađanju škole u zemljama iz kojih dolaze (Avganistan, Sirija, Irak, Iran, Pakistan, Somalija i dr.), ali Stručno uputstvo koje je ministar doneo u maju mesecu predstavlja snažnu podršku tome, novoformirana Radna grupa takođe, a najveća podrška jeste saradnja sa UNICEF-om i Centrom za obrazovne politike, kao partnerima, i entuzijazam u radu.
Osim državne sekretarke, u uvodnom delu skupa su govorile i Vesna Nedeljković, pomoćnica ministra, kao i Svetlana Velimirović, zamenica komesara Komesarijata za izbeglice.
Izvor: www.mpn.gov.rs
Napiši komentar