Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Mreža podrške mladima za samostalan život

Objavljeno 04.02.2013.

ALENTim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva pri Kabinetu potpredsednice Vlade za evropske integracije 31. januara 2013. godine organizovao je međunarodni skup povodom projekta “Mreža podrške za samostalan život ALEN – osnaživanje i aktivacija mladih za izlazak iz nepovoljnih životnih okolnosti”.

Brankica Janković, Državna sekretarka Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, otvarajući skup naglasila je da je osamostaljivanje mladih za izlazak iz nepovoljnih životnih okolnosti jedan od najvećih izazova sa kojima se naše društvo suočava, a sa aspekta sistemske pomoći i najteže rešiv.

“U budućnosti je najvažnije da imamo skupove na kojima se razmenjuju iskustva i na kojima ćemo moći da čujemo direktno mlade ljude i njihova iskustva i barijere na koje nailaze” rekla je Državna sekretarka naglasivši značaj regionalne saradnje.

Žarko Šunderić, menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva istakao je da su mladi ranjiva grupa koja je u centru pažnje i Vlade Republike Srbije i Evropske unije.

“Upravo inicijative poput ALEN projekta mogu ponuditi rešenje problema izlaska mladih iz nepovoljnih životnih okolnosti i pružiti odgovarajuću podršku” zaključio je Žarko Šunderić.

Jolanda San Hoze, Šefica Odseka Operacija 1, Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji naglasila je da Evropska unija podržava projekte koji doprinose poboljšanju regionalne saradnje i pohvalila je proaktivnost Vlade Republike Srbije u inicijativi unapređenja položaja mladih.

Učesnici skupa među kojima su bila i mladi korisnici projekta, složili su se da je najžnačajnija psiho-socijalna podrška i radna praksa, uputivši poruku da i državne institucije, i organizacije civilnog društva i Evropska unija treba da nastave da podržavaju ovakve inicijative.

Projekat je inicirao Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne skrbi Republike Hrvatske i Mrežom za borbu protiv siromaštva Mađarske (mađarska mreža za borbu protiv siromaštva) i Austrije (austrijska mreža za borbu protiv siromaštva), a odobren je u okviru PROGRES programa Evropske unije. U Srbiji projekat se sprovodi u partnerstvu Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, Instituta za psihologiju – Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu, NVO Sunce – Kragujevac i Asocijacije za alternativno porodično staranje o deci Familia – Beograd.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]