Škola “Dr Dragan Hercog” razlikuje se od svih ostalih škola u Srbiji. Nastava se umesto u učionicama odvija u bolničkim sobama, a đacima časovi predstavljaju pauzu između terapija. (…)
Menjati školu uvek je teško, ali verovatno je najteže kada roditelj dete mora da upiše u školu “Dragan Hercog”. To znači da će na časove ići u pauzi između terapija, a da će mu učionice biti bolničke prostorije. Neka deca ovu školu pohađaju nekoliko meseci, dok ne prođe lečenje zbog kojeg su u bolnici. Druga ostaju znatno duže.
“Neki ovde krenu u prvi razred i ostaju sve do osmog. Njihovo školovanje je od početka do kraja na poliklinici”, kaže nastavnica razredne nastave Svetlana Petrović.
Škola funkcioniše u 11 prestoničkih bolnica i nju upisuju i deca iz drugih krajeva Srbije koja silom prilika duže borave u Beogradu. U jednoj od njih, Klinici za rehabilitaciju, sve je kao u pravoj školi. Tu su klupe, tabla, sveske, ali deci najviše nedostaju roditelji, braća, sestre i ostali članovi porodice. Nastavnica Petrović priznaje da joj se više puta događalo da učenik pogreši i pita: “Mama, mogu li nešto da kažem?”
Na bolničkim zidovima, pored pismenih radova, izlažu se i crteži. Učenici idu na takmičenja, a nedavno su sa predstavom ”Život je more” pobedili na jednom od njih.
Nastavnici i defektolozi rade u specifičnim uslovima, a iako su već godinama u ovakvoj nastavi, i dalje lično proživljavaju bolest svakog deteta.
Direktor škole navodi da se mora razmišljati o budućnosti te dece.
“Potrebni su tableti, računari, laptopovi, jer to je budućnost za naše učenike koji su nekad vezani za invalidska kolica, postelju. To je jedini način da komuniciraju, rade, pa jednog dana i zarade za sebe”, kaže direktor škole Zoran Aleksić.
Nastavu tokom godine pohađa oko hiljadu dece. I pored toga, zgrada škole “Dragan Hercog”, osim zbornice, nema nijednu drugu učionicu.
(…)
Tekst “Na časove idu u pauzi između terapija” u celini i istoimeni televizijski prilog potražite na sajtu www.rts.rs
Foto: www.osdrdraganhercog.edu.rs
Napiši komentar