U okviru procesa izrade Pravaca razvoja obrazovanja u Srbiji, Nacionalni prosvetni savet je, u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, organizovao četiri tematske sednice u Palati Srbija, na kojima se diskutovalo o ključnim problemima onih nivoa i oblika obrazovanja koji su u nadležnosti Nacionalnog prosvetnog saveta.Prva tematska sednica, održana 11. maja, odnosila se na probleme obuhvata dece predškolskim, osnovnoškolskim i srednjoškolskim obrazovanjem. Na drugoj tematskoj sednici, održanoj 18. maja, diskutovalo se o vezi između douniverzitetskog i visokog obrazovanja. Treća tematska sednica, održana 25. maja odnosila se na koncepciju gimnazijskog obrazovanja, dok se na četvrtoj tematskoj sednici, održanoj 14. juna, diskutovalo o problematici umetničkog obrazovanja u Srbiji.
Učesnici na tematskim sednicama, pored članova Nacionalnog prosvetnog saveta, bili su i predstavnici Ministarstva prosvete, Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, Odbora za prosvetu Skupštine Srbije, SANU, univerziteta, Saveta za stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, Unije srednjoškolaca Srbije, strukovnih udruženja nastavnika, Zajednice gimnazija, Foruma gimnazija, Saveza učitelja, Saveza udruženja vaspitača, nevladinih organizacija, kao i brojni stručnjaci u oblasti obrazovanja.
Voditelj tematskih sednica bio je prof. dr. Ivan Ivić, koji u saradnji sa Radnom grupom Nacionalnog prosvetnog saveta radi na nacrtu Pravaca razvoja obrazovanja.
Rad na Pravcima razvoja obrazovanja podržava Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva / Kabinet potpredsednika Vlade za evropske integracije.
Izrada finalnog nacrta dokumenta Pravci razvoja obrazovanja očekuje se do kraja juna 2010. godine, dok se konsultacije oko nacrta očekuju nakon usvajanja dokumenta od strane Nacionalnog prosvetnog saveta.
Pravci razvoja obrazovanja će biti polazni okvir buduće Strategije razvoja obrazovanja i deo ukupne razvojne politike Srbije do 2020. godine.
Napiši komentar