Uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Beogradska otvorena škola je 21. novembra 2019. godine uručila godišnje nagrade za javno zagovaranje koje su dodeljene pokretačima promena u lokalnim zajednicama. Svečanost dodele nagrada upriličena je u okviru Godišnje konferencije o javnom zagovaranju u građanskom aktivizmu koja je deo projekta „Aktivni građani: bolje društvo” koji realizuje Beogradska otvorena škola.
Tim povodom predstavljeni su lokalni pokretači promena i dodeljene su nagrade „Pokretači promena 2019“ u pet kategorija:
- Saradnjom do promena (primer dobre prakse i uspešne saradnje između javnih vlasti i organizacija) inicijativi „Zajedno za pristupačnost“;
- Prvi glas građana (uspešno okupljeni građani/ke kao nosioci poruke javnog zagovaranja) inicijativi „Ne za MHE“;
- Pohod na aktivizam (inicijative neformalne grupe) inicijativi „Festival umetnosti na ulici Rekonstrukcija“;
- Pokretači promena na nacionalnom nivou – organizacijama „Prijatelji dece Srbije“ i „Mreža organizacija za decu Srbije“;
- Pokretači promena na lokalnom nivou – organizacijama „Žene juga“ i udruženju žena „Lav“.
U okviru konferencije je održana panel diskusija o građanskom učešću u procesu donošenja odluka u kojoj su učestvovali Danilo Rodić iz Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom, Ivana Vukašinović iz Republičkog sekretarijata za javne politike i Milena Radomirović iz Stalne konferencije gradova i opština.
Govoreći o prostoru za građansko učešće i učešće organizacija civilnog društva u procesima odlučivanja, predstavnik Kancelarije je istakao da je od izuzetne važnosti što je uspostavljen i unapređen pravni okvir u ovoj oblasti, ali da je „za rezultate u praksu neophodno da istinski razumemo i prepoznajemo zašto je važno da uključujemo građane i civilno društvo u donošenje propisa i javnih politika. Bez razvijene svesti o tome i dalje ćemo imati problema u implementaciji ma koliko zakonodavni okvir bio dobar.“ Rodić je posebno naglasio da je za organizacije civilnog društva vrlo važno da poznaju odredbe važećih propisa koji propisuju obaveze državnih organa u pogledu transparentnosti procesa odlučivanja, poput Zakona o planskom sistemu i Zakona o državnoj upravi, jer se na njih mogu pozivati u komunikaciji sa donosiocima odluka i koristiti ih kao „snažnu zagovaračku alatku“.
Učesnici diskusije bili su jednoglasni u pogledu važnosti uključivanja građana i građanki u donošenje propisa i javnih politika, ali i o potrebi za boljom i doslednom implementacijom zakonskih odredaba u ovoj oblasti.
Izvor: www.civilnodrustvo.gov.rs
Napiši komentar