Piše: Irina Dukić (Blog o socijalnom uključivanju)
Muzički festival Beogradska umetnička nova teritorija (BUNT) nastao je 2013. godine kao izraz revolta i otpora na dešavanja u našoj muzičkoj kulturi, na gašenje koncertnog života u Beogradu, Srbiji. Peti BUNT će, pod sloganom BUNT u gradu, od 1. do 9. novembra stimulisati nastajanje novih dela i novih izvođenja, ali i širiti krug učesnika i publike koja želi da bude deo festivala. Neizostavni deo BUNT-a – sada već tradicionalno – su i mladi muzičari sa autizmom, koji će na koncertu sa horom Dečjeg kulturnog centra izvesti program “Zajedno – Na slovo, na slovo”.
Pred koncert na BUNT-u, razgovarala sam sa Marijom Družijanić, koja je nakon završene Muzičke akademije, Odseka za orgulje, osnovala vokalno-instrumentalni sastav Nebograd.
Sa ansamblom Nebograd, koji čine mladi talentovani muzičari sa autizmom, nastupate u okviru programa festivala BUNT, 4. novembra 2017. Kakav program ste pripremili i da li je on osmišljen posebno za BUNT?
Nastupićemo na koncertu “Zajedno” u saradnji sa kompozitorom Draganom Ilićem Ilketom. Pripremili smo poseban program za sve uzraste. U planu su numere iz serijala legendarnog “Na slovo na slovo”, koji je svakako bio nezaobilazni deo odrastanja mnogih generacija, a posebno su značajne i za našeg saradnika, jer ih je komponovao njegov otac Miodrag Ilić Beli. Zatim ćemo izvesti i pesme napisane za bend “Generacija 5”, kao i neke od kasnijih radova kompozitora.
I prethodnih godina ste sarađivali sa festivalom BUNT. Kako ocenjujete reakcije publike?
Ovo je četvrti put da učestvujemo na ovom prestižnom festivalu. Publika reaguje spontano, na kraju svakog prethodnog koncerta svi su bili na nogama. Zaista je neprocenjivo osetiti prepoznavanje kvaliteta i specifičnog emotivnog naboja koji je svojstven za naš Vokalno-instrumentalni sastav Nebograd.
Koliko dugo postoji Vaš ansambl i u kojoj meri se način rada sa tim mladim ljudima razlikuje od Vaših prethodnih muzičkih iskustava?
Vokalno-instrumentalni sastav Nebograd postoji pod tim imenom dve godine, ali je potekao od muzičkih radionica pri Savezu AUTIZAM SRBIJA i drugih aktivnosti vezanih za umetnički rad i angažovanje naših članova. Zahvaljujući njihovom velikom trudu, kao i brojnim ljudima koji su ih podržavali, počevši od roditelja, preko stručnjaka, do institucuja, izgradili smo jedinstven identitet. Rad u vokalno-instrumentalnom ansamblu Nebograd ne razlikuje se puno od drugih angažmana, jer su ovi mladi ljudi tokom godina postali pravi profesionalci, koji uživaju u kontaktu sa publikom i na zaista kreativan način izražavaju svoje sposobnosti, pa je veliko zadovoljstvo nastupati sa njima.
Kakvu vrstu podrške dobija Nebograd i gde sve delujete, kojom dinamikom i gde organizujete probe i nastupe?
Probe održavamo u inspirativnim prostorijama Muzeja nauke i tehnike u Beogradu, čiji su nam zaposleni velika podrška. Do sada smo nastupali na mnogim manifestacijama i sa zadovoljstvom se odazivamo na pozive za gostovanja, kojih uopšte ne manjka. Uvek se naročito radujemo Novogodišnjem nastupu u Sava Centru, a učestvovali smo i na Danima evropske baštine, ali BUNT festival ističemo kao naročito iskustvo, jer smo baš tu imali prilike da nastupamo rame uz rame sa mnogim svojim uzorima.
(…)
Napiši komentar