Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Novi evropski konsenzus o razvoju – EU i države članice potpisale strategiju za iskorenjivanje siromaštva

Objavljeno 12.06.2017.

eu_flag - ilustracijaEvropska unija i države članice su potpisale strateški plan u kom je opisana budućnost evropske razvojne politike. Ovaj „Novi evropski konsenzus o razvoju“ predstavlja novu zajedničku viziju i plan delovanja za iskorenjivanje siromaštva i ostvarivanje održivog razvoja.

Zajednički razvijena strategija, u formi Zajedničkog saopštenja, potpisana je 7. juna tokom dvodnevne manifestacije Dani evropskog razvoja koja se održava na godišnjem nivou. Potpisali su je premijer Malte, Džozef Muskat, u ime Saveta i država članica, predsednik Evropske komisije, Žan-Klod Junker, visoka predstavnica/potpredsednica Federika Mogerini, te predsednik Evropskog parlamenta, Antonio Tajani.

Novi evropski konsenzus o razvoju se sastoji od svebuhvatnog zajedničkog okvira za razvojnu saradnju u Evropi. Ovaj okvir će po prvi put biti primenjen u celosti na sve institucije i države članice Evropske unije koje su se obavezale na ostvarivanje bliže saradnje.

Novim Konsenzusom se još jednom snažno potvrđuje da je iskorenjivanje siromaštva primarni cilj evropske razvojne politike. U njemu su u potpunosti integrisani ekonomska, društvena i ekološka dimenzija održivog razvoja. Na ovaj način se mere evropskog razvoja usklađuju sa Agendom održivog razvoja do 2030. koja takođe prožima i Globalnu strategiju EU.

Evropski lideri su izrazili posvećenost trima oblastima:

  1. Oni prepoznaju snažnu međupovezanost različitih elemenata ovakvog delovanja. Ovo obuhvata razvoj i mir i bezbednost, humanitarnu pomoć, migracije, životnu sredinu i klimu kao i elemente koji prožimaju sve pomenute aspekte kao što su: mladi; rodna ravnopravnost; mobilnost i migracije; održiva energija i klimatske promene; investicije i trgovina; dobro upravljanje, demokratija, vladavina prava i ljudska prava; inovativni načini angažmana sa razvijenijim zemljama u razvoju; te mobilizacija i korišćenje domaćih resursa.
  2. Novi Konsenzus znači sveobuhvatni pristup sredstvima za realizaciju – kombinovanjem tradicionalne razvojne pomoći sa drugim resursima – i stabilnim politikama te osnaženi pristup koherentnosti politika, imajući u vidu da razvojnu saradnju EU treba uvek posmatrati u kontekstu napora evropskih partnerskih zemalja. Konsenzus daje EU i državama članicama osnovu za inovativnije vidove finansiranja razvoja, maksimalno iskorišćavanje investicija iz privatnog sektora i mobilizaciju dodatnih domaćih resursa za razvoj.
  3. EU i njene države članice će sklopiti bolje prilagođena partnerstva sa većim brojem aktera, uključujući civilno društvo i partnerske zemlje na svim nivoima razvoja. Dodatno će unaprediti sprovođenje na terenu kroz bolju saradnju, ne gubeći iz vida pojedinačne komparativne prednosti.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]