Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Obeležen Dan devojčica u IKT-u u Srbiji

Objavljeno 24.05.2016.

ikt_devojciceUdruženje poslovnih žena Srbije šestu godinu za redom je – u saradnji sa svojim partnerskim organizacijama, udruženjima poslovnih žena širom Srbije i Beogradu, kao i sa partnerima na projektu – obeležilo međunarodni „Dan devojčica u IKT-u“.

Aktivnosti organizovane povodom ovog dana imaju za cilj da devojčice osnaže prilikom odabira svojih budućih profesija, da ne podležu stereotipima, već da se rukovode ličnim interesima i talentima.

„Dan devojčica u IKT-u“ obeležen je širom Srbije u 18 gradova druženjem devojčica završnih razreda iz više od 60 osnovnih škola sa uspešnim ženama u više od 70 kompanija.

Kompanije članica UPŽ Srbije koje su ugostile devojčice su: No-Kači, Eurolog System, Afrodite Mode Collection, Art Ival, Media.com, Aura, Vinarija “Aleksić”, Perfect Vision, Galerija “La Vista” i Salt & Water, a kompanije sponzora su: Telenor i Schneider Electric, gde su im žene na rukovodećim pozicijama pokazale kako se može biti uspešna menadžerka u privatnom sektoru i trajati godinama u Srbiji. Takođe, održavanju „Dana devojčica u IKT- u” pridružile su se i druge velike kompanije u Beogradu i širom Srbije.

Realizaciji ovog projekta priključila su se i partnerska udruženja UPŽ širom Srbije, kao i drugi gradovi gde je postojala želja da se preduzeća i škole pridruže održavanju „Dana devojčica u IKT-u“ : Subotica, Novi Sad, Zrenjanin, Valjevo, Kragujevac, Niš, Vranje, Zaječar, Čačak, Jagodina, Obrenovac, Požega, Leskovac, Sremska Mitrovica, Paraćin.

Ove godine, projekat se odvijao i realizovao kroz tri različite aktivnosti: Takmičenje „Uhvati ideju“, u okviru koga su učenice završnih razreda osnovne škole bile pozvane da predstave svoje preduzetničke ideje na temu „Kako da zaradim džeparac na kreativan način“ koristeći formu video tutorijala po ugledu na svoje vršnjačke uzore, „jutjubere“. Svi radovi koji su zadovoljili kriterijume konkursa prezentovani su na You Tube kanalu UPŽ Srbije.

Druga aktivnost bila je Glavni događaj- poseta kompanijama u okviru koje su devojčice posetile izabrana preduzeća u svim gradovima u Srbiji koji su se uključili u „Dan devojčica u IKT-u“.

Treća aktivnost obuhvatila je održavanje Okruglog stola na temu „Uključivanje devojčica u svet IKT-a i preduzetništvo“ čiji su učesnici bili predstavnici Ministarstva omladine i sporta, Ministarstva privrede, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, kao i sponzori projekta, preduzetnice i preduzetnici, predstavnici medija i drugi.

Udruženje poslovnih žena Srbije prvi put je masovno organizavalo „Dan devojčica u IKT-u” 26. aprila 2012. godine u 23 grada širom Srbije, u saradnji sa projektom Profesionalna orjentacija u Srbiji“,koji je od 2011. do 2014. godine realizovala Nemačka organizaciju za međunarodnu saradnju GIZ.

U proteklih 5 godina koliko UPŽ Srbije sprovodi Dan devojčica kroz projekat je prošlo više od 6500 devojčica, a rezultati pokazuju zainteresovanost devojčica da kroz ovakav vid realnih susreta sa preduzetnicama prepoznaju preduzetništvo kao moguće buduće mesto za zapošljavanje.

Projekat su realizovali: Udruženje poslovnih žena Srbije, Telenor Fondacija, Schneider Electric DOO, Ministarstvo omladine i sporta, Ministarstvo privrede, Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ, kroz dva projekta: Podsticanje zapošljavanja mladih (YEP) i Reforma srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji (VET), Kancelarija za mlade i Centar Inventiva.

Izvor: www.poslovnezene.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]