Dan sećanja na žrtve transfobije obeležava se 20. novembra i posvećen je svim osobama koje su ubijene zbog transfobije, kao i svim trans* osobama koje su svakodnevno izložene mržnji i nasilju i koje zbog toga žive u neprestanom strahu. Gayten-LGBT se, svake godine, priključuje obeležavanju ovog dana, kada se sećamo i odajemo počast svim žrtvama transfobije i pozivamo na zaustavljanje svakog oblika diskriminacije i nasilja!
Obeležavanje ovog dana započela je trans* žena Gvendolin En Smit 1998. godine u znak sećanja na Ritu Hester, ubijenu u Masačusetsu. Deset godina kasnije organizacija Transgender Europe započinje projekat monitoringa ubistava trans* osoba. Prema njihovim podacima, od početka projekta ubijeno je 1612 osoba različitih trans* identiteta, od čega je 226 trans* osoba ubijeno u proteklih godinu dana.
Iako u Srbiji postoji antidiskriminaciono zakonodavstvo kojim se zabranjuje diskriminacija i garantuje jednakost svih građana i građanki, njegova primena i zaštita koju pruža trans* osobama i dalje su upitni. Život trans* osoba dodatno otežavaju negativni stavovi javnosti prema LGBTIQ osobama i visok stepen odobravanja diskriminacije i nasilja nad svima koji su drugačiji.
Jedan od najvećih pravnih problema trans* osoba u Srbiji jeste nepostojanje zakona kojim bi se zaštitila njihova prava i regulisala važna pitanja iz različitih sfera života, na prvom mestu mogućnost promene oznake pola/roda, ličnog imena i JMBG-a u svim ličnim dokumentima. Zato Gayten-LGBT još jednom poziva na usvajanje Zakona o rodnom identitetu, kao važan korak ka zaštiti i punoj ravnopravnosti trans* osoba! Posebni zakoni o rodnom identitetu su se pokazali najboljim rešenjima u najvećem broju zemalja sveta, posebno imajući u vidu skoro donešeni zakon u Danskoj, koji u potpunosti depatologizuje trans* identitete, sledeći svetao primer argentinskog zakona.
Izvor: transserbia.org
Napiši komentar