Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Objavljen Izveštaj o stanju institucionalnih kapaciteta, zapošljivosti ugroženih grupa i socijalnoj zaštiti u 34 grada i opštine u Srbiji

Objavljeno 19.09.2017.

Centar za socijalnu politiku - logoCentar za socijalnu politiku (CSP) je u okviru programa Evropski PROGRES, sproveo istraživanje o stanju institucionalnih kapaciteta, zapošljivosti ugroženih grupa i socijalnoj zaštiti u 34 grada i opštine u južnoj Srbiji.

Cilj istraživanja je da doprinese unapređenju kapaciteta lokalnih samouprava i drugih aktera za sagledavanje potreba ugroženih grupa. Istraživanje prikazuje sveobuhvatnu sliku stanja u oblasti administrativnih kapaciteta, zapošljavanja i socijalne zaštite u posmatranim gradovima i opštinama. Istraživanje ukazuje na neophodnost izrade lokalnih strategija i planova socijalne zaštite kako bi se odredili prioriteti i odvojili budžetska sredstva za njihovu realizaciju. Takođe, istraživanje nudi predloge za pilotiranje inovativnih modela za zapošljavanje ugroženih i marginalizovanih grupa.

Izveštaj ukazuje na brojne izazove u 34 grada i opštine južne Srbije obuhvaćene projektom čije rešavanje bi trebalo prioritizovati.

  • Obrazovna struktura stanovništva starijeg od 15 godina je nepovoljna. Više od 50% stanovnika radnog uzrasta ima samo osnovno obrazovanje ili manje (u 14 od 34 opštine i grada).
  • Udeo teže zapošljivih lica u ukupnoj registrovanoj nezaposlenosti u 2015. godini je veoma visok u svim posmatranim lokalnim samoupravama (od 82,9% u Priboju do 91,3% u Bujanovcu). Dodatno su, u većini LS, relativno su visoki udeli registrovanih nezaposlenih lica iz starosne grupe između 25 i 29 godina u ukupnom broju lica u starosnoj grupi 25-29 godina, što ukazuje na činjenicu da su nakon završetka obrazovanja šanse za pronalazak zaposlenja pre napunjenih 30 godina male.
  • U svim posmatranim LS, više od 20% nekvalifikovanih i niskokvalifikovanih nezaposlenih lica je starije od 50 godina.
  • Što se tiče stanja u oblasti socijalne zaštite, istraživanje pokazuje da je ukupan broj korisnika registrovanih u centrima za socijalni rad oko 11% od ukupnog stanovništva u posmatrane 34 LS.
  • Udeo korisnika novčane socijalne pomoći (NSP) u 34 lokalne zajednice je u proseku 6,5, što je značajno više od republičkog proseka koji iznosi 3,9%. Dramatično visoki udeo zabeležen je u Bojniku (20%), Žitorađi (18,5%) i Babušnici (14,9%), dok je u Priboju, Prijepolju i Ivanjici ovaj udeo manji od 1%.
  • Usluge socijalne zaštite u 34 LS su veoma slabo dostupne i nejednako razvijene. Činjenice koje potvrđuju ove navode su: izuzetno mali rashodi za ove namene u najvećem broju od 34 lokalnih budžeta, relativno mali obuhvat korisnika, kratkotrajno pružanje usluge i nedostatak kontinuirane usluge, kao i neodrživost pružanja i finansiranja usluga.
  • U posmatranim opštinama i gradovima, stara lica su dominanta korisnička grupa usluga socijalne zaštite, sa 69%, a zatim slede deca i mladi (do 26 godina) sa 17% i odrasli sa 14%. Veći je udeo žena (59%) i više je urbanih korisnika (56%).
  • Usluga pomoć u kući za stara lice je usluga koja se pruža u 28 od 34 lokalne samouprave. Ipak, čak i u onim lokalnim zajednicama gde postoji usluga pomoć u kući, ona je često uspostavljena projektno (što znači da kada se potroše projektna sredstva, usluga prestaje da se pruža).

Izveštaj o stanju institucionalnih kapaciteta, zapošljivosti ugroženih grupa i socijalnoj zaštiti u 34 grada i opštine u Srbiji nastao je u okviru projekta “Podrška lokalnim samoupravama u unapređenju socijalnog uključivanja kroz zapošljavanje ugroženih i marginalizovanih grupa”, koju sprovodi Centar za socijalnu politiku u partnerstvu sa Centrom za istraživanje javnih politika i Edukacionim centrom iz Leskovca, kroz program Evropski PROGRES, a uz finansijsku podršku Evropske unije, Vlade Švajcarske i Vlade Republike Srbije. Metodologija izrade Izveštaja obuhvatila je pregled literature i dostupnih podataka, sprovođenje ankete u 34 lokalne samouprave i analizu prikupljenih podataka.

Kliknite da preuzmete Izveštaj o stanju institucionalnih kapaciteta, zapošljivosti ugroženih grupa i socijalnoj zaštiti u 34 grada i opštine u Srbiji.

Izvor: csp.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]