Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), u saradnji sa partnerskim organizacijama, pripremila je vodič „COVID-19: Kako uključiti marginalizovane i ranjive osobe u komunikaciju o riziku i u angažovanje zajednice”, sa ciljem da doprinese naporima za dostizanje rodne ravnopravnosti i poboljšanju položaja marginalizovanih grupa u toku pandemije COVID-19.
Nakon što je Svetska zdravstvena organizacija proglasila globalnu pandemiju COVID-19, a širom sveta počele da se uvode stroge mere kako bi se sprečilo širenje korona virusa, prepoznat je negativni društveni uticaj ove vanredne situacije na položaj žena. Kao i u svakoj krizi, žene su posebno ranjive i ugrožene za vreme pandemije.
Žene, starija lica, adolescenti/kinje, mladi i deca, osobe sa invaliditetom, izbeglice, migranti/kinje i manjine susreću se sa najvećim stepenom društveno-ekonomske marginalizacije. Marginalizovani ljudi se u velikoj meri oslanjaju na neformalnu ekonomiju, nemaju adekvatan pristup socijalnim uslugama, delotvornim sistemima praćenja i ranog upozoravanja, zdravstvenoj zaštiti i tehnologiji, zbog čega raspolažu ograničenim kapacitetom i mogućnostima za izdržavanje i adaptaciju, pa u vanrednim situacijama postaju još ranjiviji.
Razumevanjem problema sa kojima se suočavaju ranjive grupe stanovništva može se doprineti podizanju njihovog kapaciteta u vanrednim situacijama, pružanju prioritetne pomoći i njihovom uključivanju u procese odlučivanja vezane za odgovor, oporavak, spremnost i smanjenje rizika.
Publikacija je pripremljena u okviru projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti”, koji sprovodi Agencija Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), uz finansijsku podršku Evropske unije.
Izvor: UN Women u Srbiji
Napiši komentar