Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Objavljena analiza „KOVID-19 mere i socijalna i ekonomska prava žena sa invaliditetom u Srbiji”

Objavljeno 22.02.2021.

FemPlatz - logoU želji da obezbede dublji uvid u potrebe, strahove i očekivanja žena sa invaliditetom tokom KOVID-19 epidemije i da sagledaju kratkoročni uticaj mera na njihova socijalna i ekonomska prava, Udruženje građanki FemPlatz i organizacija Iz kruga Beograd sproveli su analizu i objavili izveštaj „KOVID-19 mere i socijalna i ekonomska prava žena sa invaliditetom u Srbiji”.

Žene sa invaliditetom sa kojima su autorke izveštaja razgovarale smatraju da ih je država potpuno zaboravila, ostavila ih same i nije obezbedila nikakav vid podrške tokom ove krize i navode da je „to samo nastavak odnosa prema osobama sa invaliditetom koji su imali i pre korone, ali je sada vidljivije”. Pored mera uvedenih u svrhu sprečavanja epidemije i obezbeđivanja efikasne i delotvorne zdravstvene zaštite, osobe sa invaliditetom su se suočile i sa nedoumicama i strepnjama oko restriktivnih mera, kao što je ograničavanje kretanja, ali i nemogućnosti da pristupe uslugama (na primer, personalni asistenti, pomoć u kući), obustavljanje javnog prevoza, isplate socijalnih davanja. Dodatnu brigu izazvale su mere zatvaranja ustanova socijalne zaštite u kojima su žene sa invaliditetom u većem riziku od različitih oblika i manifestacija nasilja, deprivacije i uskraćivanja pristupa reproduktivnim i seksualnim pravima.

Stavovi žena sa invaliditetom, obuhvaćenih uzorkom istraživanja:

  • Čak 71,5% žena sa invaliditetom smatra da mere koje je Vlada Republike Srbije uvela nisu na adekvatan način odgovorile na potrebe žena sa invaliditetom.
  • Prava žena sa invaliditetom su najugroženija bila u oblastima zdravstvene zaštite, mobilnosti i kretanja, bezbednosti, pristupa uslugama iz oblasti socijalne zaštite, sredstvima za svakodnevni život.
  • Od proglašenja vanrednog stanja i početka epidemije u našoj zemlji, većina ispitanica nije ni pokušala da ode na bilo kakav medicinski pregled.
  • Ginekološke usluge smatraju nepristupačnim za njih i inače, te većina žena ove usluge nije pokušala da koristi za vreme vanrednog stanja, a ni kasnije.
  • Izolacija je veoma negativno uticala na psihičko i mentalno zdravlje i žene govore o strahu, neizvesnosti i nedostatku informacija ne samo o kovidu, već o mnogim pitanjima koja se tiču njihovog svakodnevnog života.

Dugoročne posledice mera za sprečavanje KOVID-19 epidemije su još uvek nepoznate, ali se sada već može zaključiti da su osobe sa invaliditetom i druge grupe stanovništva koje su izložene višestrukoj diskriminaciji bile zaboravljene u prvim fazama planiranja mera, a da su pojedine mere bile disproporcionalne, neadekvatne i diskriminatorne za osobe sa invaliditetom.

Analiza „KOVID-19 mere i socijalna i ekonomska prava žena sa invaliditetom u Srbiji” je deo projekta „Osnaživanje žena sa invaliditetom za zapošljavanje i samozapošljavanje” koji sprovode organizacije FemPlatz i Iz kruga Beograd, uz podršku Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena u Srbiji (UN Women).

Kliknite da preuzmete izveštaj „KOVID-19 mere i socijalna i ekonomska prava žena sa invaliditetom u Srbiji” (.pdf).

Izvor: www.femplatz.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]