Institut za novu ekonomsku misao Univerziteta u Oksfordu (Institute for New Economic Thinking, University of Oxford) i Centar za socijalnu politiku Herman Deleeck Univerziteta u Antverpenu (Herman Deleeck Centre for Social Policy, University of Antwerp) objavili su publikaciju „MetaSILC 2015: Izveštaj o sadržaju i uporedivosti EU-SILC prihodnih varijabli” u kojoj su dokumentovani i analizirani načini na koje su prihodne komponente agregirane u EU-SILC ciljne varijable.
Iako su opšti opisi prihodnih varijabli, kao i oni koji se odnose na pojedinačne zemlje, obezbeđeni u okviru EU-SILC metodoloških smernica i u nacionalnim izveštajima o kvalitetu istraživanja, često nije jasno na koji je tačno način u praksi svaka od nacionalnih prihodnih komponenti razvrstana i agregirana u ciljnu varijablu.
Na osnovu ankete sprovedene među nacionalnim statističkim ustanovama, autori ovog izveštaja su sačinili bazu podataka kojom je mapirano egzaktno klasifikovanje prihodnih komponenti u EU-SILC ciljne varijable. Baza je fokusirana na EU-SILC 2015, a poziv za učestovanje je poslat svim nacionalnim statistikama koje sprovode SILC istraživanje, uključujući i Republiku Srbiju. Republički zavod za statistiku Republike Srbije učestovao je u oba talasa istraživanja koja su sprovedena u cilju izrade ove publikacije. Baza sadrži informacije o sastavu varijabli koje se odnose na ukupan prihod pre i posle socijalnih transfera; prihode od rada i kapitala; odnosno prihode nakon socijalnih doprinosa i poreza. Svaka komponenta je sagledana sa aspekta usaglašenosti sa smernicama Eurostata, odnosno pogrešnog klasifikovanja i izostavljenih izvora prihoda, što može uticati na smanjenje uporedivosti podataka između nacionalnih statistika u različitim zemljama.
Izveštaj je praćen dokumentom koji svodi glavne izazove uporedivosti podataka između nacionalnih statistika u različitim zemljama i iznosi preporuke za dalje unapređenje kvaliteta i uporedivosti EU-SILC prihodnih varijabli.
Više informacija o bazi podataka MetaSILC 2015 pročitajte na ovom linku, a možete je preuzeti ovde (.xlsx).
Izvor: www.inet.ox.ac.uk
Napiši komentar