Koalicija za razvoj solidarne ekonomije objavila je publikaciju „Neophodne mere podrške razvoju sektora socijalne i solidarne ekonomije”, analizu političkog i socio-ekonomskog okvira sprovedenu u cilju kreiranja mera podrške razvoju socijalne i solidarne ekonomije u kontekstu krize izazvane KOVID-19 pandemijom u Republici Srbiji.
Sa novom Vladom formiranom na jesen 2020. (i najavljenim novim izborima na svim nivoima u proleće 2022), javlja se potreba za ponovnim otvaranjem dijaloga o razvoju socijalne i solidarne ekonomije (SSE) u Republici Srbiji, i posebno merama koje je potrebno usmeriti ka organizacijama SSE kao inicijativama koje pokazuju najveću otpornost na krizu. Značajan broj organizacija SSE u Srbiji deluje u okolnostima u kojima njihov doprinos nije prepoznat, kako pravno, ekonomski, tako i razvojno. Važno je da se doprinos ovih inicijativa posmatra sa aspekta razvojne paradigme koja ublažava loše posledice kapitalizma, i nudi pravednije osnove razvoja i odnosa moći.
Analiza je urađena u okviru projekta „Solidarna ekonomija za pravednije društvo“ koji je Koalicija za razvoj solidarne ekonomije (KORSE) sprovela uz podršku Fondacije za otvoreno društvo. Analiza je urađena u periodu oktobar 2020 – februar 2021, fokusira se na period 2018–2020, s posebnim osvrtom na 2020, godinu početka pandemije KOVID-19. Istraživački tim Koalicije izradio je ovu studiju koristeći kvalitativnu analizu dokumenata, oslanjajući se na dva ključna izvora podataka: strategije, zakone i druge značajne dokumente koji uređuju regulatorni okvir i pravce razvoja republike Srbije; i analize i studije relevantnih domaćih i međunarodnih organizacija.
Izvor: solidarnaekonomija.rs
Napiši komentar