Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije objavio je publikaciju pod nazivom “Smernice za procenu uticaja na društvo”.
Svrha ovih smernica je da pomogne javnoj upravi, kao i svim drugim društvenim akterima, prilikom procenjivanja „uticaja na društvo“ u sklopu sprovođenja procene uticaja javnih politika. Temelji se na spisku uticaja i pitanja preuzetih iz Smernica Evropske komisije za procenu uticaja na društvo, usklađenim sa nacionalnim specifičnostima Republike Srbije.
Podstičemo javnost da ove smernice koristi u procesima donošenja odluka, utvrđivanju mogućih strateških opcija javnih politika, ali i praćenja efekata javnih politika na društvo. Ove smernice mogu imati izuzetan značaj u proceni značaja javnih politika na društvo i usmeriti resurse na njihovo unapređivanje.
Procena uticaja, kako je definisano od strane Evropske komisije, podrazumeva skup logičnih koraka koje treba slediti prilikom izrade predloga politike. To je proces koji priprema dokaze za donosioce odluka u vezi prednosti i mana mogućih opcija politika, a zasniva se na proceni njihovih potencijalnih uticaja. Procena uticaja na društvo jača kreiranje javnih politika zasnovanih na podacima i omogućava kvalitetnu javnu raspravu.
Ex ante procena uticaja je sredstvo i postupak za procenu mogućih budućih efekata predloga politike. Procena uticaja na društvo fokusira se na efekte na stanovništvo odnosno na zaposlenost i društvene grupe, sa posebnim osvrtom na rodni aspekt, dok se za procenu ostalih uticaja koriste druge metodologije (npr. uticaj na budžet i uticaj na konkurentnost).
Postupak procene uticaja na društvo sastoji se od nekoliko koraka:
- utvrditi kakve mere su predviđene i uzročno-posledične veze;
- sagledati koje vrste uticaja se očekuju (npr. otvaranje radnih mesta / gubitak posla, promena uslova rada, raspodela prihoda, pristup robi i uslugama, uticaji na tržište rada);
- sagledati koje grupe stanovništa su ovim merama najviše pogođene (npr. muškarci/žene, regionalni uticaji, sektorski uticaji, osetljive društvene grupe, osobe sa niskim kvalifikacijama, deca, migranti);
- procena efekata, koju je najbolje započeti sistematskim kvalitativnim ispitivanjem u cilju utvrđivanja gde će nastati značajni efekti predloga i mogućih opcija.
Ova metodologija u Srbiji je prvi put primenjena na definisanje prioritetnih strukturnih reformi u okviru Programa ekonomskih reformi za period 2016-2018.
Napiši komentar