Regionalni eksperti za socijalnu politiku, članovi mreže Budućnost države blagostanja na Zapadnom Balkanu, uz podršku Fondacije Friedrich-Ebert-Stiftung pripremili su regionalnu studiju „Socijalna zaštita na Zapadnom Balkanu – Odgovor na krizu uzrokovanu virusom COVID-19”.
Pandemiju virusa COVID-19 dočekao je već oslabljen sistem socijalne zaštite na Zapadnom Balkanu, dok će širi društveni uticaji verovatno biti kako ozbiljni, tako i dugoročni. Iz inicijalnih reakcija regionalnih vlasti u oblasti socijalne politike mogu se izvući pojedine pozitivne smernice, ali u isto vreme se može izvesti i niz uglavnom negativnih opažanja, iz kojih se mogu naučiti određene lekcije.
Prvi deo Studije predstavlja kratak pregled najvažnijih mera socijalne zaštite preduzetnih tokom krize uzrokovane virusom COVID-19 na području Zapadnog Balkana. U drugom delu je dat predlog kratkoročnih prioriteta u oblasti socijalne zaštite, uključujući hitne mere koje je potrebno preduzeti u slučaju drugog talasa. Treći deo usmeren je na širu agendu za prelazak na održivu reformu socijalne zaštite u čitavom regionu, dajući novi osvrt na platformu „Budućnost države blagostanja“ koju je Mreža pripremila u decembru 2019. godine.
Ovu studiju izradili su prof. Gordana Matković i dr Pol Stabs (Paul Stubbs) uz podršku Žarka Šunderića. Zasnovana je na pregledu literature i informacijama koje su dostavili članovi mreže „Budućnost države blagostanja na Zapadnom Balkanu”.
Regionalnu studiju „Socijalna zaštita na Zapadnom Balkanu – Odgovor na krizu uzrokovanu virusom COVID-19” možete preuzeti ovde.
Izvor: csp.org.rs
Napiši komentar