Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Objavljeni rezultati istraživanja o posledicama COVID-19 krize po LGBTI zajednicu

Objavljeno 19.05.2020.

COVID-19 i LGBTI zajednica u Srbiji - naslovna stranaViše od dve trećine LGBTI zajednice (68,5 odsto) ima problema u zadovoljavanju bar jedne od osnovnih životnih potreba – hrane, stanovanja, egzistencije, posla, glavni je rezultat istraživanja „LGBTI zajednica i COVID-19“ koji su sprovela udruženja Loud & Queer i Egal u periodu od 5. do 9. aprila ove godine.

Cilj ovog istraživanja, u kome je učestvovalo rekordnih 1.198 LGBTI osoba, bio je da utvrdi uticaj javnozdravstvene krize koju je uzrokovala pandemija korona virusa COVID-19.

Pretpostavka da će pandemija izazvati velike potrese u LGBTI zajednici u Srbiji pokazala se ispravnom, pošto je trećina LGBTI zajednice pretrpela direktne ekonomske posledice pandemije.

LGBTI zajednicu nakon ove krize muči hronična nezaposlenost (trećina njih traži posao, od čega ogromna većina duže od šest meseci).

Veliki broj njih (trećina) dobilo je otkaz u prethodna dva meseca, završili su na neplaćenim odsustvima ili im je smanjen prihod. Vlasnici i preduzetnici u LGBTI zajednici (polovina njih) morali su da zatvore svoje biznise ili redukuju svoje poslovanje.

Posledica ovoga je da će polovina LGBTI zajednice u narednom periodu da traži novi i/ili dodatni posao, kako bi otklonila posledice ozbiljnog materijalnog nazadovanja, jer oko dve trećine pogođenih trenutno nema nikakva primanja.

Urgentna podrška je potrebna za više od 20% LGBTI osoba, jedan je od zaključaka istraživanja.

LGBTI osobe obolele od hroničnih oboljenja imale su problema u lečenju.

Veliki broj LGBTI osoba (svaka deseta) je izbačen iz prostora u kojima su do tada živeli, dok se 5% LGBTI zajednice i članova i članica njihovih porodica nalaze u riziku od beskućništva. Treba istaći da su većina iseljenih mlađe LGBTI osobe, odnosno studenti i studentkinje, što će značajno uticati na njihovu mogućnost da se obrazuju u narednom periodu.

Jedna petina LGBTI osoba u Srbiji živi u strahu od nasilja ili trpi nasilje na mestu na kojem su izolovani tokom pandemije, a trećina je ocenila vrlo loše osećaj privatnosti na mestu izolacije.

Više od pola od 1.198 LGBTI ispitanika i ispitanica u istraživanju se suočava sa izazovima u vezi sa mentalnim zdravljem, gde su neophodne profesionalne i specifične usluge podrške.

Posebno ranjivu poziciju zauzimaju trans osobe koje i dalje nisu potpuno pravno vidljive, što im onemogućava pristup osnovnim i drugim pravima i uslugama.

Potrebno je uzeti u obzir opšte stanje zajednice koje je, i pre pojave virusa, karakterisala najveća socijalna distanca, iz koje su sledili mnogi ekonomski i društveni problemi, kao što je siromaštvo.

Zajedničkim radom organizacija civilnog društva i nadležnih državnih organa potrebno je hitro raditi na razvijanju paketa pomoći za najugroženije tokom krize izazvane pandemijom COVID-19, dok će ekspertski tim udruženja Egal i Loud & Queer u narednom periodu pripremiti set preporuka za rešavanje ovih hroničnih problema.

Autori izveštaja „COVID-19 i LGBTI zajednica u Srbiji“ su Boris Milićević i Anđela Čeh, a dokument možete preuzeti ovde.

Izvor: gayecho.com

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]