Udruženje Snaga prijateljstva Amity u partnerstvu sa Udruženjem građanki FemPlatz realizuje projekat „Za povećano učestvovanje starijih žena u javnom i političkom životu”, koji finansira Evropska unija i sufinansira Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom. Cilj projekta je pružanje doprinosa jačanju uloge civilnog društva, državnih organa i političkih partija u zaštiti ljudskih prava i promovisanju značaja participacije starijih žena u javnom i političkom životu u Srbiji.
U okviru ovog pojekta sprovedeno je istraživanje u šest gradova u Srbiji: Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Boru i Čačku, radi sticanja saznanja o učešću starijih žena u javnom i političkom životu.
S obzirom da je istraživanje sprovеdeno u toku trajanja epidemije Covid-19, posle ukidanja vanrednog stanja, bilo je značajno saznati sa kojim su se izazovima starije žene suočavale tokom vanrednog stanja. Vanredno stanje je proglašeno 15. marta 2020. godine i trajalo je 53 dana. Tokom trajanja vanrednog stanja uvedene su mere kojima je ograničena sloboda kretanja. Ovim merama najviše su pogođene starije osobe, čija je sloboda kretanja 35 dana bila suspendovana u trajanju od 164 časa nedeljno, uz pretnju sankcijom.
U posebno teškoj situaciji bile su starije osobe koje žive same, naročito one koje imaju potrebu za tuđom negom i pomoći, među kojima je najviše žena. Većina usluga socijalne zaštite bila je ili obustavljena ili su usluge pružane uz znatna ograničenja, a pružanje zdravstvenih usluga bilo je redukovano i ograničeno na urgentna stanja. Zbog opšte zabrane kretanja, bilo je otežano pružanje pomoći i podrške starijim osobama u obavljanju svakodnevnih aktivnosti od članova njihovih porodica i neformalnih negovatelja/ki. Humanitarne i druge aktivnosti na lokalnom nivou organizovali su krizni štabovi, koji su procenu potreba pojedinih kategorija stanovništva vršili bez uključivanja predstavnika ranjivih grupa. Zbog toga su izostale ciljane i rodno odgovorne mere usmerene na zadovoljavanje svakodnevnih životnih potreba pojedinih ranjivih grupa, uključujući i starije osobe. Pristup informacijama o raspoloživim vidovima pomoći i podrške bio je ograničen, a linije pomoći i podrške uglavnom nisu bile dostupne u vreme važenja opšte zabrane kretanja.
Evidentno je da su u uslovima vanrednog stanja došle do punog izražaja sve linije dominacije, marginalizacije i rodne i druge nejednakosti sa kojima se suočavaju starije žene. U ovom prilogu iznesena su iskustva starijih žena van institucionalnog smeštaja i njihov subjektivni doživljaj uticaja mera na njihov svakodnevni život tokom trajanja vanrednog stanja.
Najvažnije nalaze istraživanja preuzmite ovde.
Izvor: www.femplatz.org
Napiši komentar