Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković nedavno je predstavila Poseban izveštaj o diskriminaciji u oblasti rada i zapošljavanja i istraživanje o diskriminaciji na tržištu rada, koji su izrađeni povodom desetogodišnjice rada institucije. Ona je istakla da se oblast rada i zapošljavanja već deset godina nalazi u vrhu po broju podnetih pritužbi, što je bio podsticaj da se izradi sveobuhvatna analiza kako bi se utvrdili ključni problemi koji dovode do kršenja prava na dostojanstven rad, zaradu i jednak tretman u ovoj oblasti i definisale smernice za njihovo rešavanje. Ovaj izveštaj je u decembru 2019. godine predat Skupštini Republike Srbije.
Istraživanje „Diskriminacija na tržištu rada“ sprovedeno je u periodu juli-septembar 2019. godine, u okviru projekta „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa” koji realizuje Nemačka razvojna saradnja (GIZ) u Srbiji. Istraživačkim uzorkom je obuhvaćeno 1.112 ispitanika i ispitanica, od čega je 96 poslodavaca, 513 zaposlenih i 503 nezaposlena. U publikaciji su izloženi rezultati ispitivanja percepcije, stavova i znanja poslodavaca, zaposlenih i nezaposlenih o diskriminaciji u svim fazama radnog odnosa. Ovi stavovi i percepcija ispitanika/ca produbljuju uvide o rasprostranjenosti diskriminacije na radu i u procesu zapošljavanja stečene ispitivanjem javnog menjanja i kroz praksu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Istraživanje je pokazalo da među anketiranima postoji percepcija da je diskriminacija veoma izražena, kako se izjasnilo 92% poslodavaca, 86% nezaposlenih i 84% zaposlenih. S druge strane, lično iskustvo diskriminacije u njenom pravom značenju neravnopravnog tretmana zbog nekog ličnog svojstva, iskusila je oko jedna trećina anketiranih. Oni kao najčešće razloge za to navode članstvo u političkim organizacijama, starosno doba, pol i bračni i porodični status.
Poverenica je predstavila i najvažnije preporuke proistekle iz izveštaja i istraživanja koje imaju cilj da što više aktera na tržištu rada – poslodavaca, sindikata i institucija, planski i sinhronizovano deluje kako bi se kroz poštovanje ljudskih prava svih, a naročito osetljivih društvenih kategorija stanovništva, unapredilo stanje u oblasti rada i zapošljavanja, povećao životni standard građana i građanki i smanjio osećaj opšte obespravljenosti. U izveštaju se takođe navodi da je neophodno obezbediti efikasnije mehanizme kontrole poštovanja propisa, kao i postupanje u radnim sporovima, dok u isto vreme treba promovisati model odgovornog društvenog poslovanja, inkluzije, ravnopravnosti i nediskriminacije.
Kliknite da preuzmete publikaciju „Diskriminacija na tržištu rada“ (.pdf).
Više informacija na ravnopravnost.gov.rs
Napiši komentar