Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Obuka za rad s mladima s mentalnim invaliditetom (rok: 20.5.2019)

Objavljeno 16.05.2019.

mdri-s - logoInicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S poziva sve zainteresovane da se prijave za pohađanje jednodnevne obuke za rad s mladima s mentalnim invaliditetom, koja će biti realizovana 22. maja 2019. godine u Beogradu. U okviru obuke planirano je i održavanje infosesije s lokalnim organizacijama sa ciljem unapređenja podrške koju pružaju osobama s invaliditetom.

Obuka je namenjena omladinskim radnicima/cama u direktnom radu s mladima koji imaju određeno iskustvo i interesovanje za rad s mladima iz osetljivih grupa, stručnjacima/stručnjakinjama u direktnom radu s mladima s mentalnim invaliditetom kao i onim omladinskim radnicima/cama koji žele da prošire svoja znanja o radu i uključivanju mladih s mentalnim invaliditetom.

Cilj obuke je da učesnici/ce steknu više informacija o pravima osoba s mentalnim invaliditetom i unaprede svoja znanja i veštine potrebne za pružanje kvalitetne podrške mladima s mentalnim invaliditetom kroz interaktivni rad i diskusiju.  Učesnici/ce obuke imaće priliku da čuju iskustvo u radu organizacije ŽMIG koja godinama radi na uključivanju mladih s teškoćama u omladinske aktivnosti. Trening će držati predstavnici/ce MDRI- S i omladinska radnica koja ima višegodišnje  iskustvo u uključivanju mladih, Marijana Jović.

Osobe s invaliditetom izložene su diskriminaciji, isključivanju i kršenju ljudskih prava u svim aspektima života. U posebno su teškom položaju osobe s intelektualnim i mentalnim teškoćama kojima nije omogućeno ili im je oduzeto pravo da govore u svoje ime i zastupaju svoje interese. Stavljanje odraslih osoba s invaliditetom pod starateljstvo, kroz lišenje poslovne sposobnosti ili produženje roditeljskog prava, dovodi do uskraćivanja prava na brak i partnerske odnose, roditeljstvo, odluku o mestu stanovanja, medicinske i zdravstvene intervencije, uskraćivanje biračkog prava i direktno uskraćivanje prava na građansku participaciju, raspolaganje finansijama i imovinom, različita ugovaranja pa čak i volontiranje. Mladi s mentalnim invaliditetom su u posebnom riziku od lišenja građanskih prava. Po završetku obrazovanja, nemaju mogućnost zaposlenja ili daljeg školovanja zbog nedostatka podrške te su pod rizikom od lišenja poslovne sposobnosti i institucionalizacije.

Ručak i osveženje tokom trajanja obuke biće obezbeđeni.

Ukoliko ste zainteresovani za pohađanje ove obuke, popunite kratku prijavnu tabelu i pošaljete je na imejl adresu mdri.serbia@gmail.com do 20. maja 2019. godine. Organizatori će Program rada poslati nakon prijave učesnica/ka.

Obuka se realizuje u okviru projekta „Inkluzivnost i participacija u procesu evropskih integracija: orgaizacije civilnog društva i osobe sa invaliditetom II“, koji podržava Švedska u okviru programa Beogradske otvorene škole „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“.

Izvor: www.mdri-s.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]