Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Od agrara zavisi budućnost privrede

Objavljeno 07.11.2014.

konferencija_ruralni_razvojStalna konferencija gradova i opština u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine i GIZ organizovala je 5. novembra u Beogradu konferenciju na temu „Uloga lokalne samouprave u ruralnom razvoju”.

Ovom događaju koji je finansijski podržala Švajcarska agencija za razvoj i saradnju kroz projekat „Institucionalna podrška SKGO – faza 2”, prisustvovalo je oko 250 učesnika iz gradskih i opštinskih administracija, a predstavljao je svojevrsnu priliku da se iz različitih perspektiva i nivoa vlasti i kroz razmenu mišljenja i iskustava, ali i sa stručnog aspekta, sagleda uloga lokalnog nivoa u definisanju i implementaciji politike ruralnog razvoja.

Predsednik SKGO i gradonačelnik Niša Zoran Perišić predočio je da nas mnogi podaci i trendovi upozoravaju da treba preduzeti sistemske mere kao podršku razvoju ruralnih sredina, u partnerskom odnosu i u saradnji svih aktera.

On je podsetio da je u ruralnim područjima stopa nezaposlenosti visoka, karakteriše ih migracija i depopulacija, nizak nivo obrazovanja i velike razvojne i regionalne nejednakosti. U cilju opšteg boljitka, moramo da razmišljamo o revitalizaciji i obnavljanju ruralnih područja, kazao je Perišić, dodajući da je neophodno jačati kapacitete lokalne samouprave u administrativnom, institucionalnom i finansijskom smislu.

„Za mene kao gradonačelnika i predsednika Stalne konferencije gradova i opština u zastupanju interesa lokalnih samouprava prema kreatorima nastalih politika bitno je napomenuti bar dve stvari. Prvo, SKGO poseduje instrumente kojim objedinjuje, promoviše i zastupa stavove lokalnih samouprava. Drugo, SKGO poseduje stručne kapacitete kojima pomaže lokalnim samoupravama da lakše prevazilaze postojeće probleme i unapređuju svoje kapacitete. I u ovom konkretnom slučaju ruralni razvoj predstavlja jednu od najbitnijih komponenti rada Stalne konferencije gradova i opština, pre svega u procesima promocije i zastupanja pozicije uloge gradova i opština u ovoj oblasti, a u skladu sa strateškim planom za 2014. do 2017. godine. SKGO je već započela konkretnu saradnju sa Ministarstvom kroz radionice na temu izrade lokalnih programa ruralnog razvoja kojim se utvrđuju mere podrške za sprovođenje poljoprivredne politike i politike ruralnog razvoja”, istakao je Perišić.

Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković rekla je da poljoprivreda i ruralni razvoj Srbije prolaze kroz težak tranzicioni proces duži niz godina.

“Promene sa novim izazovima mogu ozbiljno uticati na poljoprivrednu proizvodnju i prehrambeni sektor, bezbednost hrane, stanje životne sredine i prirodnih resursa, ali i na položaj poljoprivrednika, preduzetnika, stanovništva u ruralnim područjima”, istakla je ministarka Bogosavljević Bošković.

Imajući u vidu da je skoro 90 odsto teritorije Republike Srbije ruralno područje, značaj razvojne politike i mera podrške je jasan, kazala je ministarka. Prema njenim rečima, Evropska Unija će takođe pomagati Srbiju u sprovođenju politike u oblasti ruralnog razvoja kroz program pretpristupne pomoći IPARD.

Prema oceni državnog sekretara Ministarstva popljoprivrede i šefa pregovaračkog tima Srbije Danila Golubovića, od napretka u oblasti poljoprivrede, ruralnog razvoja i ekologije, a pre svega bezbednosti hrane, zavisiće budućnost privrede Srbije u celini. On je kao primer naveo Irsku, koja je bila siromašna zemlja u ekonomskom zaostatku, a uspela je da napravi bum upravo stavljanjem u puno korišćenje ruralnih i poljoprivrednih resursa.

“Uloga lokalnih samouprava u tom procesu ključna i da su oni nosioci ruralne ekonomije”, ocenio je Golubović i dodao da je procena da se oko 40 odsto propisa EU odnosi na poglavlja 11, 12 i 13, a kada se uključi i zaštita životne sredine, taj procenat je 75 odsto.

U ime ambasade Švajcarske  učesnicima se obratio otpravnik poslova u Srbiji Žan-Lik Oš koji je istakao da će Švajcarska nastaviti da podržava Srbiju, posebno u oblasti ruralnog razvoja i to opštine u istočnoj Srbiji.

U radnom delu skupa predstavnici Ministarstva popljoprivrede, kao i predstavnici opština, govorili su o daljim koracima u pregovaračkom procesu sa EU, politikama ruralnog razvoja na lokalnom nivou, kao i o kapacitetima lokalnih samouprava u upravljanju ruralnim razvojem.

Kliknite da preuzmete prezentacije sa Konferencije.

Izvor: skgo.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]