Predstavnici „Lola preduzetništva”, jedna od tri kompanije koja je zahvaljujući kreiranju uspešnog projekta „Biznis u službi zajednice” Beogradskog fonda za lokalne inicijative (BCIF) kojim planiraju započinjanje proizvodnje smrznutog testa, testenina, keksa i kolača dobila priliku da u Londonu na Sajmu socijalnog preduzetništva, krajem marta, vide kako je ova oblast regulisana u Velikoj Britaniji.
U Srbiji oko 650.000 ljudi živi ispod ili na granici siromaštva, a gotovo 600.000 nema posao, što je za 140.000 više nego na početku ekonomske krize pre dve godine, poslednji su statistički podaci. Zato svako novo radno mesto, naročito za osobe sa invaliditetom, ima veliki doprinos rešavanju problema siromaštva.
U „Lola preduzetništvu” osnovanom kao zaštitna radionica 1997. godine intenzivno rade na tome da uposle još 90 radnika od kojih bi 40-tak bile osobe sa invaliditetom.
Kako kaže Žarko Milićević, direktor, kada su počinjali cilj je bio da doprinesu upošljavanju osoba sa invaliditetom odnosno, aktivno reše problem tehnološkog viška radnika Lola Korporacije.
Tokom svih godina proizvode kancelarijski materijala od papira i ambalažu za prehrambenu industriju. Sva imovina kojom raspolažu obezbeđena je iz sopstvenih sredstava. U okviru obuke koju je organizovao BCIF „Biznis u službi zajednice” – Lola preduzetništvo je predstavilo plan da započnu sa proizvodnjom smrznutog testa, testenina, keksa i kolača. Sa još dva projekta, koji su prepoznati kao najbolji, dobili su priliku da odu u London na Sajam socijalnog preduzetništva, krajem marta i, vide kako je ova oblast regulisana u Velikoj Britaniji. Trenutno imaju 92 radnika, a 58 osobe sa invaliditetom.
Direktor Milićević kaže da su do sada obezbedili objekat, opremu. Nedostaju sredstva za elektor instalacije i pod koji će biti po HACCP-u sistemu . Za to smo dobili obećanje Grada Beograda da će nam bespovratno dati devet miliona dinara, dodaje direktor.
– Socijalnim preduzetništvom mogu da se bave oni koji su profesionalci, oni što ne zaboravljaju šta je ljudskost, saosećanje, ističe on. Plate su u rasponu od 20.000 do 60.000 dinara. Među radnicima sa invaliditetom su i dame i muškarci, najmlađi ima 20-tak godina, a ima i onih koji su pred penzijom.
Već u junu, ako se ovo ostvari, počeće proizvodnja, odnosno do kraja godine će ostvariti cilj da imaju 150 zaposlenih od kojih bi 90-tak bile osobe sa invaliditetom.
Marija Ivković ovde radi tek mesec i po dana i kaže da je jako zadovoljna. Sa kolegama radi završnu obradu kancelarijskih registratora.
– Završila sam Srednju zanatsku školu Petar Leković, za hortikulturu ali ovo mi nije teško – objašnjava dok razmazuje lepak. Drago mi je što imam platu, iskrena je 23-godišnja devojka kojoj ne smeta što do Železnika putuje sa drugog kraja grada jer živi na opštini Palilula.
Njoj i ostalim kolegama pomaže Vesna Stanišić, kontrolor kvaliteta. Dragana Arsenović, rukovodilac Ljudskih resursa dodaje da su bez obzira na vrstu hendikepa svi radnici jako vredni .
– Obezbeđen im je obrok, markica i interesantno je da nas gotovo svakog dana zovu mnogi roditelji da pitaju ima li posla jer su čuli da planiramo nova radna mesta.
Lola preduzetništvo
Adresa : Jugoslovenska 2 ; 11.125 Beograd – Železnik
Telefon: + 381 11 2580- 555
www.lolapreduzetnistvo.co.rs
mail: office@lolapreduzetnistvo.co.rs
Napiši komentar