U okviru prvog Nacionalnog godišnjeg takmičenja za izbor najbolje prakse u primeni principa dobre uprave na lokalnom nivou, sprovedenom za 2018. godinu, odabrane su lokalne samouprave koje dobijaju prvu nagradu ili posebno priznanje u četiti oblasti u kojima se takmičenje sprovodilo.
Komisija za izbor primera najboljih praksi u primeni principa dobrog upravljanja na lokalnom nivou, kojom je predsedavao pomoćnik ministra državne uprave i lokalne samouprave Saša Mogić, dodelila je nagrade i posebna priznanja sledećim gradovima i opštinama:
- U oblasti „Efikasnost i delotvornost“ prvu nagradu osvojio je grad Novi Pazar, dok su posebna priznanja u toj oblasti pripala opštini Inđiji i gradu Užicu.
- U oblasti „Transparentnost i učešće javnosti u radu lokalne samouprave“ prvu nagradu osvojila je opština Ruma, dok su posebna priznanja u toj oblasti pripala gradu Pirotu i opštinama Veliko Gradište i Nova Varoš.
- U oblasti „Odgovornost i vladavine prava“ prvu nagradu osvojila je opština Vlasotince.
- U oblasti „Ravnopravnost i odsustvo diskriminacije“ prvu nagradu osvojila je gradska opština Vračar, dok su posebna priznanja u toj oblasti pripala gradu Pančevu i opštinama Bečej i Raška.
Komisija je svoju odluku obrazložila na sledeći način:
Prva nagrada u oblasti Efikasnost i delotvornost dodeljena je gradu Novom Pazaru koji putem elektronske pisarnice omogućava efikasnije i delotvornije pružanje usluga građanima i građankama i primenjuje moderniji pristup obradi predmeta, uključujući sistem razmene podataka putem e-ZUP, elektronsko podnošenje zahteva i mogućnost praćenja podnesaka za sve postupke prema građanima/kama i privredi koji su i usklađeni sa modelima administrativnih procedura izrađenih od strane Ministarstva i SKGO.
Prva nagrada u oblasti Transparentnost i učešće javnosti u radu lokalne samouprave dodeljena je opštini Ruma koja svojim primerima uključivanja javnosti u donošenje važnih lokalnih odluka, programa, planova i mera, kao i primerima omogućavanja učešća javnosti u izradi i praćenju budžeta postavlja visoke standarde u pogledu participacije građana i građanki u donošenju važnih odluka, pre svega u vezi sa donošenjem budžeta što doprinosi i većoj odgovornosti samih donosilaca odluka u lokalnoj samoupravi.
Prva nagrada u oblasti Odgovornost i vladavina prava dodeljena je opštini Vlasotince koja je u saradnji sa opštinom Bojnik, kroz postupak uspostavljanja i upravljanja novoosnovanim javnim telom za rešavanje problema povećanog broja napuštenih životinja (pasa) pokazala kako se ovaj problem može sistemski rešavati i u drugim lokalnim samoupravama i kako se međuopštinska saradnja, uz uvažavanje načela odgovornosti i poštovanje relevantnih pravnih normi, može efikasno iskoristiti kao mehanizam za rešavanje komunalnih i drugih pitanja iz nadležnosti jedinica lokalne samouprave.
Prva nagrada u oblasti Ravnopravnost i odsustvo diskriminacije dodeljena je gradskoj opštini Vračar koja je, kroz sveobuhvatan i intersektorski pristup, svojim primerima obezbeđivanja i unapređenja pristupačnosti usluga lokalne samouprave osobama sa invaliditetom pokazala da je moguće sprovesti značajna unapređenja kvaliteta života osoba sa invaliditetom kao i da se kroz učešće građana/ki u planiranju, ali i aktivnostima na projektima, može ostvariti dobrobit kako za ranjive kategorije stanovništva, tako i za ostale građane/ke kojima će se podići svest o problemima i izazovima sa kojima se osobe sa invaliditetom svakodnevno suočavaju i koji će tako biti i sami motivisani da budu solidarni i daju svoj doprinos u aktivnostima usmerenim na pomoć i podršku svim ranjivim kategorijama stanovništva.
Odluku Komisije možete naći ovde.
Nacionalno takmičenje za izbor primera najboljih praksi u primeni principa dobre uprave na lokalnom nivou se realizuje u okviru Projekta „Unapređenje dobrog upravljanja na lokalnom nivou“. Projekat sprovode Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Stalna konferencija gradova i opština – Savez gradova i opština Srbije (SKGO) u okviru programa „Podrška Vlade Švajcarske razvoju opština kroz unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti – Swiss PRO“, koji realizuje Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS).
Ukupna sredstva koja će biti dodeljena lokalnim samoupravama sa najboljom praksom u primeni principa dobre uprave, u okviru Nacionalnog takmičenja, iznose 12.000,00 USD. Pobednici u svakoj od četiri oblasti će steći pravo na finansijsku nagradu u iznosu od 3.000,00 USD. Nakon proglašenja i uručivanja nagrada i priznanja gradovima i opštinama čije prijave su izabrane za primere najbolje prakse, Stalna konferencija gradova i opština – Savez gradova i opština Srbije (SKGO) će zaključiti ugovor o korišćenju bespovratnih sredstava sa lokalnim samoupravama kojima su sredstva dodeljena.
Više informacija na www.swisspro.org.rs i www.skgo.org
Napiši komentar