Donacijom kompanije Ikea kompletno opremljena tri stana u Kraljevu, u zgradama koje su izgrađene saradnjom Ministarstva za rad i socijalnu politiku, lokalne samouprave i Nemačke humanitarne organizacije Help. U moderno opremljenim garsonjerama narednih godinu i po dana, tačnije do potpunog osamostaljenja, živeće mladi koji su odrastali u hraniteljskim porodicama.
U Prvomajskoj ulici u kraljevačkom naselju Beranovac narednih godinu i po dana, tačnije dok ne pronađu stabilno zaposlenje i osnaže se za samostalni život, stanovaće troje mladih koji su odrastali u hraniteljskim porodicama. Sandra Stanković (28) sa bratom Slavoljubom(27) biće prve komšije u garsonjeri, u potkrovlju nove zgrade, sa Dijanom Janković(18). Pridružiće im se i student Mašinskog fakulteta Radosav Kekerović.
Zahvaljujući donaciji švedske kompanije Ikea, tri stana kompletno su opremljena. Iz saradnje koja je započela sa lokalnom samoupravnom nakon prošlogodišnjeg zemljotresa – kada je ova kompanija obezbedila 200 krevetića za vrtiće i sofe za 36 najugroženijih porodica, nastavljen je zajednički put pomaganja onima kojima je to potrebno.
Na svetski Dan borbe protiv siromaštva 17. oktobra ključeve je budućim stanarima uručio ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, uz prisustvo predstavnika kompanije Ikea, grada Kraljeva, Centra za socijalni rad.
– Stanovi imaju po tridesetak kvadrata i biće privremeni dom za šestoro korisnika – dece koja su odrasla u hraniteljskim porodicama. Oni nakon završetka redovnog obrazovanja i sticanja profesionalnih kvalifikacija napuštaju sistem socijalne zaštite, pa je ovo način da im se pomogne dok se ne snađu, pojasnila je Svetlana Dražić, direktorka Centra za socijalni rad.
Ministar Ljajić je rekao da trenutno u Srbiji u 16 gradova 60 korisnika – dece iz domova i hraniteljskih porodica, stanuju sami , uz pomoć lokalnih smouprava i donatora. – Pre osam godina kada je počeo projekat reforme sistema socijalne zaštite u domovima je bilo 2.000 dece a danas ih je 600. U hraniteljskim porodicama je 5.100 mališana u odnosu na 1.800 kada smo sve započeli. Ovakvi projekti «kuće na pola puta» omogućavaju da se što bolje pripreme i prilagode samostalnom životu, rekao je Ljajić.
Sandra Stanković to potvrđuje ličnim primerom. U hraniteljskoj porodici je od šeste godine. Zavšila je za optičara ali u struci ne može da nađe posao. Nedavno je počela da radi u pekari kao prodavac. I brat je skoro našao posao. On ima problem sa sluhom ali je uspešno završio Mašinsku školi i sada radi u struci. – Ovo nam mnogo znači. Toliko sam srećna da danima ne mogu da spavam, priznaje Sandra. Otkriva i dajoj se sve sviđa, luster, posteljina, čaše. Sandra kaže da se zaplakala kada je prvi put ušla u stan koji će u narednom periodu biti privremeni ali siguran dom.
Ona je i ranije pokušavala da se odvoji od hranitelja ali upravo jer nije imala posao nije mogla da se izbori sa podstanarskim mukama. Uzbuđeni što će naredni period biti pošteđeni takvih problema ona i brat jedva čekaju da se malo odmore , ugoste prijatelje i najstariju sestru koju je život odveo u Beograd.
Samo opremanje stanova trajalo je dve nedelje, kažu predstavnici kompanije Ikea.- Opremanje stanova je praktično nastavak višemesečnog projekta pomoći koji smo započeli nakon katastrofalnog zemljotresa, kaže Dragan Skalušević, regionalni direktor Ikea i dodaje da je ukupna vrednost dosadašnje pomoći gradu na Ibru oko 60.000 evra.
O samom opremanju, Skalušević kaže da su nastojali da bude u skladu sa pootrebama i željom mladih ljudi pa je odabran moderan skandinavski stil.
Pre samog uručivanja ključeva u naselju Beranovac, u zgradi opštine Kraljevo prikazan je kratak film o procesu sređivanja stanova. Kako su rekli predstavnici kompanije Ikea, njihova poslovna vodilja je da pomažu kada god mogu i da su fokusi upravo na najosetljivijim delovima stanovništva poput dece, mladih, siromašnih, projekata u vezi sa zaštitom prirode ali i pomoć ljudima koje je zadesila prirodna katastrofa.
Napiši komentar