Kako osmisliti kvalitetan program mentorstva za mlade iz osetljivih grupa? Koji su koraci u kreiranju inkluzivnih aktivnosti za provođenje slobodnog vremena? To su neka od pitanja koja su predmet tri Erazmus + projekta u kojima Beogradska otvorena škola učestvuje kao partner, a koja su predstavljena na konsultativnom sastanku „Socijalno uključivanje i osnaživanje mladih iz osetljivih grupa“, održanom 22. januara 2019. godine.
Sastanak je okupio značajan broj nastavnika/ca koji direktno rade sa mladima iz osetljivih grupa, predstavnike/ce krovnih omladinskih organizacija, kao i organizacija koje u svom redovnom radu sprovode različite mentorske programe za mlade u oblasti kreativnosti, podsticanja razvoja preduzetništva i prevencije osipanja iz procesa obrazovanja mladih.
U susret šestomesečnom programu mentorstva za mlade iz osetljivih grupa
Sastanak je otpočeo predstavljanjem projekta VM-pro: Validacija mentorstva za mlade. Pored predstavljanja osnovnih podataka o projektu, posebna pažnja posvećena je predstavljanju Vodiča za sprovođenje mentorstva za mlade koji je kreiran u okviru projekta. Diskutovalo se o inovativnim (operativnim i refleksivnim) alatima u mentorstvu koje je razvila Italijanska škola mentorstva – nosilac projekta i ekspert u oblasti, kao i mogućnostima za primenu tih alata u mentorskom radu u Srbiji. Posebno interesovanje iskazano je za mogućnost primene onlajn mentorstva na daljinu kao značajnog segmenta za olakšavajući i efikasniji rad sa mentijima. U završnom delu sesije najavljeni su dalji koraci u projektu koji se odnose na realizaciju šestomesečnog programa mentorstva za mlade iz osetljivih grupa.
Kako pametno osmisliti slobodno vreme
U drugom delu sastanka predstavljeni su vodič i priručnik za omladinske radnike/ce koje žele da organizuju aktivnosti za kvalitetno provođenje slobodnog vremena za mlade, uključujući i mlade sa invaliditetom. Ovi materijali proizvedeni su u okviru projekta Slobodno vreme za mlade kao deo pozitivne pedagogije. U narednom periodu biće kreirana i mobilna aplikacija za savetima za omladinske radnike/ce, a svi materijali će biti isprobani i u praksi.
Pristupačne usluge za mlade sa invaliditetom
Na samom kraju sastanka prikazan je projekat HORECACCESS koji će doprineti unapređenju pristupačnosti usluga za mlade. U okviru ovog projekta, između ostalog, biće kreirana i android aplikacija koja će doprineti naročito gostima sa invaliditetom da dobiju kvalitetnije i pristupačne usluge u domenu HORECA sektora (turistička putovanja i usluge smeštaja, posećivanje kafića, restorana…).
Za više informacija o projektima posetite zvanične veb-sajtove: www.vm-pro.eu, http://www.leisure4youth.eu
Izvor: www.bos.rs
Napiši komentar