Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) saopštili su 27. septembra da se u prvom Globalnom izveštaju Ujedinjenih nacija o ejdžizmu ističe da jedna od tri osobe u Evropi navodi da je bila žrtva ejdžizma, fenomena koji je raširen više od rasizma i seksizma u ovom regionu.
U Srbiji preko polovina starijih osoba oseća se diskriminisano zbog svojih godina, a navode da se osećaju diskriminisano prilikom pristupa državnim ustanovama, traženja informacija ili usluga, potvrđuju nalazi Posebnog izveštaja o diskriminaciji starijih građana Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, koji je razvijen uz podršku UNFPA.
Ovo su ključne poruke sa događaja koji je danas u Palati Srbija u Beogradu, a koji se sastojao od regionalnog predstavljanja prvog Globalnog izveštaja UN o ejdžizmu i Nacionalnog dijaloga o ejdžizmu i starenju.
Ovaj događaj organizovalo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA) i SZO.
Regionalna direktorka UNFPA za Istočnu Evropu i Centralnu Aziju Alana Armitaž istakla je da ejdžizam sprečava države u regionu, kao što je Srbija, da se bave brzim demografskim promenama kroz koje prolaze.
„Jednostavno ne možemo da priuštimo da diskriminacija po osnovu starosti isključi veliki deo stanovništva iz doprinosa javnom životu i ekonomiji”, navela je Armitaž.
Odgovor radi kontrole pandemije koronavirusa otkrio je koliko je ejdžizam rasprostranjen – stariji i mlađi ljudi su u javnom diskursu i na društvenim mrežama predstavljani stereotipno.
U nekim kontekstima starost se koristi kao jedini kriterijum za pristup medicinskoj nezi, terapiji koja može da spase život i fizičku izolaciju.
Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Gordana Čomić napomenula je da je skoro petina stanovništva starija od 65 godina, a pored svega njihov život određen je stereotipima i predrasudama.
„S druge strane, čekajući ‘neko svoje vreme’, mladima se onemogućava da sazru i postanu punopravni građani društva”, podsetila je Čomić.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ocenila je da je čest prikaz najstarijih kao tereta za društvo.
„Zbog toga je naročito važno raditi na punoj primeni svih prava, naročito u doba konstantne pretnje od novog i sveprisutnijeg oblika digitalne diskriminacije i isključenosti”, poručila je Janković.
Na događaju su takođe govorili ministar za brigu o porodici i demografiju Radomir Dmitrović, stalna koordinatorka UN Fransoaz Žakob i glumica Rada Đuričin.
U susret 1. oktobru, Međunarodnom danu starijih osoba, 27. septembra je u Beogradu usvojen i Poziv na akciju protiv ejdžizma u Srbiji, koji sve partnere u Srbiji poziva na zajednički rad na zaustavljanju ejdžizma, navodi se u saopštenju.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar