Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan okrugli sto o položaju pripadnika romske zajednice u kontekstu procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji

Objavljeno 01.02.2016.

Romska zastava - ilustracijaKancelarija za ljudska i manjinska prava, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i Romski informativni centar održali su okrugli sto sa ciljem sagledavanja procesa pristupanja Srbije u EU kroz Poglavlje 23, sa posebnim akcentom na zaštitu prava Roma/Romkinja. Na okruglom stolu su govorili: E. Hendrik G.C. van den Dool, ambasador Holandije, dr Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava, Ivan Sekulović, menadžer Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, i Rozalija Ilić, Romski informativni centar. Moderator je bio dr Saša Gajin.

Položaj pripadnika romske zajednice u kontekstu otvaranja pregovaračkih poglavlja 23 i 24 od neposrednog je značaja za ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava i, u tom smislu, pitanje položaja Roma jedno je od ključnih, rečeno je na panel diskusiji “Izazovi i zaštita ljudskih i manjinskih prava”.

Pofesor na Pravnom fakultetu Univerziteta Union Saša Gajin rekao je da se po pravilu ta poglavlja prva otvaraju i poslednja zatvaraju, kao i da postoje četiri referentne tačke, čije bi ispunjavanje trebalo da obezbedi otvaranje poglavlja. Objasnio je da su dve od te četiri referentne tačke zamišljene kao polazne osnove za otvaranje poglavlja 23 i 24 i odnose se na pravni i politički položaj Roma, a to su Strategija za socijalno uključivanje romske zajednice i Akcioni plan za unapredjivanje pravnog položaja pripadnika nacionalnih manjina uopšte.

– Treća referentna tačka je usvajanje zakona o besplatnoj pravnoj pomoći koja na direktan način omogućava ‘pristup pravdi’ i za pripadnike romske zajednice, a četvrta referentna tačka je usvajanje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Za sada, nijedan od tih ‘benčmarkova’ nije ispunjen – rekao je Gajin.

Ambasador Holandije u Srbiji Hendrik van den Dool naveo je da je u okviru pregovora o pristupanju EU koje je u toku i poglavlju 23, od Srbije je zatraženo da pripremi delikatan plan koji se odnosi na zaštitu nacionalnih manjina i to, kako je rekao, znači, učešće, koordinaciju i zajedničku odgovornost.

– Holandija je rešena da štiti i promoviše ljudska i manjinska prava širom sveta, jer poštovanje tih prava takodje će pomoći da se podstakne razvoj i stabilnost, a to je svima u interesu – rekao je van den Dool.

Predsednik Nacionalnog saveta Roma Vitomir Mihajlović rekao je da je njegov savet aktivno učestvovao u donošenju važnog strateškog dokumenta – druge Strategije za pripadnike romske nacionalne zajednice, da su u ekspertskom timu učestvovali i eksperti Romi, tako da je, kaže, 10-15 pripadnika romske zajednice direktno učestvovalo u izradi tog strateškog dokumenta.

– To je vrlo važno, jer smo imali i dobar rezultat u donošenju dokumenta. Mi Romi smo upravo znali šta je to najbolje i u kom predvidjenom roku se to može ostvariti. Imali smo razumevanje za sve probleme s kojima se država Srbija suočava i upravo naši zahtevi bili su umereni, s obzirom na to šta sve romska zajednica treba da ostvari, posebno u pogledu obrazovanja – rekao je Mihajlović.

Dodao je da su obrazovanje, stanovanje, zapošljavanje, zdravstveni i socijalni položaj Roma najbitnija pitanja i da su obuhvaćena Strategijom.

Na panel diskusiji učestvovala je i direktorka Romskog informativnog centra iz Kragujevca Rozalija Ilić koja je predstavila rezulate istraživanja po pitanju Poglavlja 23  – Zaštita manjinskih prava Roma; pored publikacije ovde možete videti i prezentaciju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]