Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan okrugli sto o zloupotrebi dečjeg rada

Objavljeno 19.11.2016.

Okrugli sto o zloupotrebi dečijeg radaU Srbiji je suštinski problem prepoznati da postoji zloupotreba u dečjem radu i da samo dete to prepozna, jer se kod nas to često vidi kao jedini mogući način života, poručeno je 7. novembra na okruglom stolu “Unapređenje normativnog okvira za zaštitu dece od zloupotrebe dečjeg rada”.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin prisutvovao je otvaranju okruglog stola na kojem se govorilo o tome kako se na nacionalnim nivou može smanjiti pojava dečjeg rada.

Tom prilikom poručio je da deca u Srbiji vrlo često ne vide da su eksploatisana, jer im je taj rad najčešće nametnut od porodice i oni ga ne vide kao pogrešnog. Resorno ministarstvo je upravo zbog toga, istakao je Vulin, donelo predlog uredbe da se napravi lista koja su to opasna zanimanja koja nije moguće dati detetu.

Po prvi put su, u cilju da se u toj borbi ide i “korak dalje”, osnovani i posebni timovi u 115 centara za socijalni rad, koji se isključivo bave “decom ulice”, rekao je Vulin. Timovi najpre prepoznaju decu, objasnio je Vulin, a onda učine sve što je potrebno da bi ona odatle otišla. U gradu Beogradu su timovi formirani u svim Centrima za socijalni rad i ove godine je prepoznato 61 dete kojem je potrebna pomoć i većina njih je smeštena u domove ili hraniteljske porodice. “Ono što nas posebno raduje jeste da smo u 12 slučajeva uspeli da vratimo decu u njihove biološke porodice. Ojačali smo porodicu, porodica više ne čini istu grešku”.

Problem eksploatacije postoji i sa decom migranata. Prema Vulinovim rečima, problem eksploatacije je prepoznat kod 240 migrantske dece, od kojih najmlađe ima osam godina. Za svakog od njih je, kaže Vulin, takođe obezbeđen smeštaj.

Dečja eksploatacija kroz rad se uglavnom vrši na selu, istakao je on, jer se tamo ne razume razlika između “deteta i radne snage”.

Zamenica predsednice Odbora za prava deteta Skupštine Srbije Milena Bićanin rekla je kako je Strategija obrazovanja postavila cilj da 95 odsto dece završi osnovno obrazovanje. Kako je rekla, kvalitetno obrazovanje u osetljivim porodicama je ključno jer u tim porodicama deca su prisiljena da rade od malih nogu.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je rekla kako se mnogo radi na tome da se deca zaštite od diskriminacije te da se mora zajedno raditi na implementaciji normativnog okvira da se deca zaštite. Decu je potrebno, istakla je Janković, informisati i ona moraju znati koja su njihova prava.

Vulin: Izdvojili smo 400 miliona dinara za usluge u zajednici

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prepoznalo problem nejednake dostupnosti usluga u različitim lokalnim zajednicama i po prvi put je izdvojilo 400 miliona dinara za tu svrhu, izjavio je Vulin.

“Nema opravdanja da lokalna samouprava ukoliko nije dovoljno razvijena ne omogući neku od ovih usluga, jer bez obzira gde živite imate ista prava i iste potrebe”, istakao je Vulin na otvaranju okruglog stola “Unapređenje normativnog okvira za zaštitu dece od zloupotrebe dečjeg rada”.

U usluge u zajednici spadaju dnevni boravak za decu ometenu u razvoju, dnevni boravak za stare ili usluge gerontodomaćica, a ministarstvo je po prvi put izdvojilo 400 miliona dinara za njihovo unapređenje. Lokalna samoprava ovo ne sme doživeti kao zamenu, naveo je on, i ne ulagati novac jer ga dobija od države, već se ovo treba shvatiti kao dodatak. “Ono što su do sada ulagali moraju da nastave, da poboljšaju kvalitet usluga u zajednici, a na ovaj način da to unaprede i učine da ima više”, zaključio je Vulin. Već od sledeće godine, izdvojiće se veća sredstva za ovu svrhu, a uvećanje bi svake godine moglo biti sve veće, najavio je Vulin.

Vulin: Subvencije za one koji zaposle žrtve nasilja

Svi poslodavci koji zaposle žrtve porodičnog nasilja, ili trgovine ljudima po prvi put će od Nove godine dobijati subvencije, najavio je Vulin.

U obraćanju novinarima u pauzi okruglog stola “Unapređenje normativnog okvira za zaštitu dece od zloupotrebe dečjeg rada”, Vulin je rekao da se žrtve nasilja moraju ekonomski osposobiti nakon što su odvojeni od nasilnika i da njihov problem nije rešen tim odvajanjem. Oni se često, istakao je Vulin, nemajući izlaza, vrate u okruženje u kojem su trpeli nasilje.

Upravo zato je, prema njegovim rečima, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje donelo odluku da poslodavci koji zaposle žrtve nasilja budu subvencionisani sa ciljem da se te osobe osposobe za samostalan život. Ovo može pomoći, istakao je Vulin, i tome da ljudi više i češće prijavljuju nasilje, a ne da “okrenu glavu ” kada ga uoče.

Izvor: www.minrzs.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]