Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije Zoran Đorđević je 26. oktobra izjavio da se Srbija pokazala kao odgovorna država koja, po načinu na koji se odnosila prema migrantima i deci bez pratnje među njima, može služiti drugima za primer. Đorđević je na okruglom stolu “Socijalna inkluzija u Republici Srbiji” ocenio da ovakvi sastanci doprinose sprovođenju konkretnih akcija koje podižu brigu o deci na viši nivo, izrazivši zahvalnost međunarodnim organizacijama na pomoći koju pružaju Srbiji u migrantskoj krizi.
Ministar bez portfelja zadužen za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović podsetila je na to da se deseti cilj održivog razvoja Ujedinjenih nacija odnosi na neophodnost smanjivanja nejednakosti i unutar država i među državama.
Ona je istakla da se, imajući u vidu činjenicu da u Srbiji i dalje između 13 i 15 odsto dece ne završava osnovnu školu, mora još puno raditi na inkluziji.
Stalni koordinator Ujedinjenih nacija u Srbiji Karla Robin Herši je, podsetivši na to da je socijalna inkluzija jedan od stubova Ujedinjenih nacija, naglasila da UN imaju petogodišnji program od 2016. do 2020. godine, te da ovo predstavlja nastavak rada u okviru tog programa.
Ona je izrazila uverenje da ovakve aktivnosti vode ka podršci 17 ciljeva održivog razvoja i plana 2030, ali i zadovoljstvo time što svetska organizacija podržava Srbiju na putu jačanja socijalne inkluzije.
Šef Predstavništva UNHCR-a u Srbiji Hans Fridrih Šoder istakao je da je jedna od vodećih poruka plana 2030 da niko ne sme ostati napušten.
Ovo je Srbija veoma ozbiljno shvatila, jer grupe koje su posebno ranjive nisu samo izbeglice iz regiona, Romi, raseljena lica sa Kosova i Metohije, već i deca bez pratnje među migrantima, rekao je Šoder.
On je dodao da danas u Srbiji boravi više od 300 maloletne migrantske dece bez pratnje, i izrazio zahvalnost svim socijalnim radnicima, učiteljima i ostalima koji pomažu ovoj deci.
U okviru okruglog stola “Socijalna inkluzija u Republici Srbiji” potpisan je i Memorandum o razumevanju između Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku, Crvenog krsta Srbije, gradske opštine Savski venac, Grada Novog Sada, Grada Kragujevca i Grada Niša.
Takođe, potpisan je i Memorandum o razumevanju između Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Visokog komesarijata UN za izbeglice i Udruženja “Snaga prijateljstva” – Amity.
Potpisan je i ugovor o dodeli donatorskih sredstava između organizacije “Save the Children International” u Srbiji i Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja o realizaciji projekta “Procena standarda i procedura za očuvanje sigurnosti dece u centrima za smeštaj dece iz migrantske i izbegličke populacije na teritoriji Republike Srbije”.
Izvor: www.srbija.gov.rs
Napiši komentar